Arădean reținut de polițiști după ce a fost prins beat la volan de 2 ori la interval de 3 ore

Data publicare: Sambata, 12 Aprilie, 2025 Total: 325 accesari

Arădean reținut de polițiști după ce a fost prins beat la volan de 2 ori la interval de 3 ore

Polițiștii Biroului Rutier au reținut, vineri dimineață, un arădean de 45 de ani, pentru săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

 

În jurul orei 1:20, bărbatul a fost depistat de polițiștii Secției 2 Micălaca, în timp ce conducea un autoturism pe Bd. N. Titulescu. Testarea cu aparatele din dotare au indicat o îmbibație alcoolică de 1.34 mg./l. alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice. În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului, fiindu-i suspendat dreptul de a conduce.

 

Ulterior, la ora 4:00, bărbatul a fost depistat din nou, pe același bulevard, în timp ce conducea același autoturism. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,83 mg./l. alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus, din nou, la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice.

 

În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut în această dimineață, pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice.

 

Sursa: IPJ Arad

Foto cu rol ilustrativ / pixabay.com