În România s-a produs aseară cutremurul cu cea mai mare magnitudine din acest an

Data publicare: Marti, 14 Ianuarie, 2025 Total: 607 accesari

În România s-a produs aseară cutremurul cu cea mai mare magnitudine din acest an

Un cutremur cu magnitudinea 3,5 pe scara Richter s-a produs luni seara în județul Buzău, fiind seismul cel mai puternic resimțit în acest an în țara noastră. De la începutul anului 2025 în România s-au produs deja 12 cutremure în diferite zone ale țării, cele mai multe fiind în județele Vrancea și Buzău.

 

”În ziua de 13 Ianuarie 2025 la ora 19:08:54 (ora locală a României) s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.5, la adâncimea de 131.8km.

 

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 54km N de Ploiesti, 54km SE de Brasov, 56km NV de Buzau, 60km SE de Sfantu-Gheorghe, 81km NE de Targoviste, 81km V de Focsani”, transmite Institutul Național pentru Fizica Pământului.

 

Sursa: INCDFP