De la Arad spre Târgu Mureș pe autostradă din decembrie…mai puțin pe renumitul ciot lipsă de la Margina

Data publicare: Marti, 07 Noiembrie, 2023 Total: 1938 accesari

De la Arad spre Târgu Mureș pe autostradă din decembrie…mai puțin pe renumitul ciot lipsă de la Margina

 

În prezent, potrivit reprezentanților Asociației Pro Infrastructura (API), lucrările la secțiunea de pe tronsonul de 15,7 km, Chețani-Câmpia Turzii al Autostrăzii Transilvania (A3) se apropie de etapa finală, cu șanse reale de inaugurare de Ziua Națională a României. 

 

„După ce în martie 2021 ministrul Cătălin Drulă a „rupt pisica” reziliind contractul cu defuncta Straco și apoi a re-licitat rapid lucrările rămase, noii antreprenori, Strabag și Geiger, au rupt toate normele și au șanse maxime să stabilească un record național: inaugurarea unui sector de autostradă cu 9 luni înainte de termen”, potrivit API.

 

Contractul a fost semnat în octombrie 2022, cu ordin de începere emis în 21 noiembrie anul trecut și prevede 3 luni de proiectare și 18 de execuție, deci finalizarea este programată în august 2024. 

 

„S-a intrat în teren la sfârșit de noiembrie 2022 pe un șantier aflat la aproximativ 38% stadiu fizic în momentul rezilierii.

 

Cei doi constructori, jucând pe teren propriu, s-au decis să facă o demonstrație de forță și să deschidă circulația în decembrie 2023. Au profitat și de vremea tomnatică neobișnuit de secetoasă și acum doar ceva catastrofal îi mai poate opri”, arată sursa citată. 

 

Mai mult, secțiunea de drum dintre Chețani și Câmpia Turzii ar putea fi inaugurată la 1 Decembrie. Însă, specialiștii în domeniu avertizează asupra riscurilor aferente unei asemenea decizii, în cazul în care lucrările nu vor fi încheiate în totalitate. Cel mai realist termen este mijlocul lunii decembrie.

 

Tronsonul Chețani-Câmpia Turzii este singura bucată lipsă din autostrada Transilvania dintre Târgu Mureș și Cluj-Napoca.

 

Odată finalizat lotul Chețani - Câmpia Turzii mașinile pot circula neîntrerupt pe Autostrada Transilvania, iar implicit arădenii vor putea șofa de acasă până la Târgu Mureș doar pe autostradă, mai puțin cei 10 kilometri de pe blestematul ciot lipsă de la Margina.

 

Sursa: Asociația Pro Infrastructură