Burse de merit pentru toți elevii de gimnaziu și liceu cu medii peste 9.50 și pentru primii 30% din fiecare clasă. Cuantumul acestora va crește la 450 de lei pe lună

Data publicare: Vineri, 08 Septembrie, 2023 Total: 15261 accesari

Burse de merit pentru toți elevii de gimnaziu și liceu cu medii peste 9.50 și pentru primii 30% din fiecare clasă. Cuantumul acestora va crește la 450 de lei pe lună
Ministrul Educației, Ligia Deca, a confirmat, joi, 7 septembrie la Antena 1 faptul că bursele de merit vor fi acordate tuturor elevilor care au medii generale peste 9.50 și pentru primii 30% dintr-o clasă.

 

Potrivit ministrului, la bursa de merit îi vom prinde pe toți cei care au peste 9.50, cum a fost în anul trecut, dar vom acorda burse de merit și pentru primii 30% din clasă”. Ea a afirmat că numărul de copii care vor primi bursă, “la modul general”, va crește cu cel puțin 25-30%.

 

Ea a explicat opțiunea de a da burse primei treimi dintr-o clasă astfel: “pentru a stimula competiția între copii și pentru a-i motiva să se autodepășească, pentru că până la urmă copiii se compară cu cei din jurul lor pe care îi văd zi de zi în clasă”.

 

Deasemenea va crește și cuantumul bursei de merit de la 200 la 450 lei pe lună.

 

sursa: edupedu.ro
foto: arhivă