Cupa României și promovarea anul viitor în Superligă, noile obiective ale ”Bătrânei Doamne”. Matineul din ce în ce mai aproape. UTA – Mioveni 1 - 2

Data publicare: Duminica, 29 Ianuarie, 2023 Total: 19121 accesari

Iertați-mi titlul ironic dar UTA are nevoie de doar 3 meciuri câștigate pentru a-și adjudeca Cupa României și din păcate este din ce în ce mai aproape de Liga a 2-a.

E adevărat că mai sunt multe puncta puse în joc, că în play-out punctele se înjumătățesc, dar cu jocul prestat UTA n-are nicio șansă de a rămâne în Superligă.

Dacă nu batem nici Mioveniul atunci pe cine să mai batem, se întrebau fanii ”Bătrânei Doamne” înainte de startul întâlnirii. Din păcate nici în această a 13-a partidă disputată, jucătorii UTA-ei n-au simțit gustul victoriei, împlinindu-se vreo 4 luni și jumătate de la ultimul succes în campionat în fața craiovenilor de la FCU 1948.

Mioveniul a arătat o echipă bine așezată în teren de Nicolae Dică, foarte scurtă câteodată, fapt ce i-a incomodat vădit pe jucătorii gazdă care au încercat să desfacă apărarea oaspeților prin incursiuni pe benzi, dar centrările au fost în marea lor majoritate dezamăgitoare nereușind să creeze panică în careu.

Argeșenilor le-au fost însă suficient două contraatacuri în urma cărora au și înscris de 2 ori.

Benchaib deschide scorul încă din minutul 8 cu o execuție din afara careului, după o fază frumoasă a oaspeților, dar care a pornit zic eu după ieșirea greșită a lui Iacob la atacantul advers în faza premergătoare golului.

În minutul 45, centralul Moroiță a dictat lovitură de la 11 metri după ce Sno a fost faultat de Hoxhallari în careu, iar Benchaib a transformat cu siguranță, reușind dubla.

UTA reduce din handicap în minutul 81 cînd Stefan Milosevic, introdus în teren după pauză, șutează puternic din apropierea punctului cu var și înscrie.

La finalul acestei partide se pot face multe analize, se pot trage concluzii diferite, dar voi enumera doar câteva ale colegului de breaslă, ”spumosul” Nelu Hamza: „ Mai bine ar intra Cascini în poartă în locul lui Iacob”, sau ”ce bine am jucat primele 2 minute” precum și la fault cerut de Postolachi în careu: ”putea și arbitrul să dea penalty de gura lumii”.

Formații:

UTA ARAD: Iacob – Vukcevic (R. Benzar 46), Chindriş, Benga, Hoxhallari – Pop, Batha, Cascini (Willie 61) – Keşeru (Milosevic 46), Ubbink, Postolachi. Antrenor: Laszlo Balint

CS MIOVENI: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Panait (Lepistu 55), Lixandru – Antal (Diallo 71), Benchaib (Mboumbouni 71), Carnat (Rădescu 85) – B. Rusu (Buziuc 85). Antrenor: Nicolae Dică