CLIPA DE MONDIAL: Franța – Anglia 2 – 1 și s-a stabilit țintarul semifinalelor la Cupa Mondială din Qatar

Data publicare: Duminica, 11 Decembrie, 2022 Total: 791 accesari

După un meci spectaculos campioana mondială en-titre, Franța, a dispus de Anglia cu scorul de 2 – 1 (1 – 0) rin reușitele lui Tchouameni (min. 17) și Giroud (min. 78), respective Harry Kane (min. 54 – penalty).  Căpitanul englezilor, H. Kane, a ratat însă o a doua lovitură de la 11 metri în minutul 84, când francezii conduceau cu 2-1.

După victoria contra reprezentativei Albionului, Franța va întâlni în semifinale Marocul, marea surpriză din Qatar, fiind prima echipă africană calificată în această fază a Campionatului Mondial, după ce a eliminat Portugalia în sferturile de finală.

În cea de-a doua semifinală din Qatar se vor întâlni Croația și Argentina și există probabilitatea ca cele 2 finaliste de acum 4 ani din Rusia să dea piept din nou în ultima fază a competiției.