CLIPA DE MONDIAL: Maroc scrie istorie în Qatar după ce elimină Portugalia în sferturi și devine prima echipă africană calificată în semifinale la un campionat mondial

Data publicare: Sambata, 10 Decembrie, 2022 Total: 736 accesari

Portugalia este a două echipă iberică eliminată la rând de Maroc după Spania la Campionatul Mondial din Qatar şi a ajuns în semifinale, o premieră absolută pentru o echipă africană.

Antrenorul Portugaliei, Fernando Santos, a început din nou meciul cu Cristiano Ronaldo pe bancă. De data aceasta nu i-a ieșit, iar marocanii au plecat la pauză spre cabine cu avantaj de un gol realizat superb cu capul de En-Nesyri în minutul 42.

Deși antrenorul lusitanilor l-a introdus ăn teren pe Ronaldo la doar 5 minute de la startul celei de a două reprize, câștigătorul de 5 ori a Balonului de Aur n-a reușit să-și conducă coechipierii spre victorie.

Deși portughezii au atacat în valuri iar în prelungiri Marocul a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Chedira, tabela de marcaj a rămas neschimbată și Maroc – Portugalia 1 – 0.

Astfel pentru prima dată în istorie Maroc se califică în semifinale unde va da piept cu învingătoarea dintre Franța și Anglia.