CLIPA DE MONDIAL: Lucrurile intră pe făgașul normal în Qatar. Anglia – Senegal 3 – 0 și ne așteaptă un sfert de vis, Franța - Anglia

Data publicare: Duminica, 04 Decembrie, 2022 Total: 693 accesari

Prima repriză a fost relativ echilibrată, în care Senegal a jucat de la egal la egal cu mult mai titrata Anglia, dar cu o posesie superioară a insularilor, aceștia din urmă intrând la vestiare cu un avantaj de două goluri.

După două ocazii mari de a înscrie ratate de africani,”Three Lions” au punctat de 2 ori în urma unor contraatacuri frumoase, la finalizare aflându-se Henderson (min.38) și Harry Kane (min.45+3), primul gol al căpitanului la acest mondial.

Repriza a două a consfințit superioritatea insularilor care au mai înscris o dată prin Saka (min. 57), și cam aici meciul s-a încheiat.

Scor final, Anglia – Senegal 3 – 0 și drept consecință ”Three Lions” se califică în sferturi unde vor da piept într-o partidă care se anunță de gală, cu trupa lui Mbappe și Giroud.

Sursa foto: thesun.co.uk