CLIPA DE MONDIAL: Franța – Polonia 3 – 1. Meci fără istoric și campionii mondiali merg în sferturi

Data publicare: Duminica, 04 Decembrie, 2022 Total: 804 accesari

Cu Mbappe și Giroud în formă mare Franța n-a avut nicio emoție în fața polonezilor și vorba unui comentator TV dacă Franța ar mai fi jucat 50 de meciuri contra Poloniei rezultatul ar fi fost același.

Les Bleus au intrat la cabină în avantaj prin reușita lui Giroud (min.44) în urma unei combinații cu Mbappe, iar în repriza a doua francezii și-au mărit avantajul prin cele 2 goluri superbe înscrise de magnificul Mbappe în minutele 74 și 90+1.

Lewandowski a reușit să marcheze și el un gol din penalty în ultimul minut al prelungirilor, dar la repetarea execuției dictate de arbitru căci portarul Lloris se afla cu cel puțin un picior pe linia porții în momentul executării loviturii de pedeapsă. Inițial, atacantul polonez a șutat previzibil, iar portarul francez a reținut mingea.

În urma acestui rezultat campioana mondială en titre, Franța, se califică în sferturi unde va da piept cu învingătoarea dintre Anglia și Senegal.