CLIPA DE MONDIAL: Jumătate din cele 16 echipe calificate în optimile Mondialului din Qatar sunt din Europa. Brazilia și Elveția din grupa G au completat țintarul optimilor

Data publicare: Sambata, 03 Decembrie, 2022 Total: 824 accesari

Și ultimele două meciuri din faza grupelor de la Cupa Mondială din Qatar au fost caracterizate de suspans, partide în urma căror rezultate brazilienii și elvețienii merg mai departe.

Meciul serii a fost cel dintre Elveția și Serbia, cu răsturnări de scor, în final impunându-se jucătorii din Țara Cantoanelor cu 3 – 2. Elvețienii au deschis scorul, sârbii au revenit spectaculos, punctând de 2 ori consecutiv, dar la pauză a fost egal printr-o nouă reușită a viitorilor noștri adversari din reliminariile Euro 2024. La reluare Elveția înscrie repede în minutul 48, tabela arată 3 – 2, scor cu care dealtfel se încheie întâlnirea.

În cea de-a două întâlnire a grupei, Camerun produce surpriza învingând o echipă de rezerve a Braziliei, deja calificată, prin reușita lui Aboubakar din minutul 90+2.

În optimile de finală s-au calificat astfel 8 echipe de pe ”bătrânul continent”, câte 2 din America de Sud, Asia și Africa, precum și Australia și Statele Unite.