CLIPA DE MONDIAL: Leii englezi și Captain America merg în optimi din grupa B

Data publicare: Marti, 29 Noiembrie, 2022 Total: 823 accesari

În partida dintre cele 2 națiuni britanice, galezii au fost egali doar o repriză leilor englezi care în a doua parte a jocului și-au luat rolul în serios și au înscris de 3 ori prin Rashford (min. 50 și 68) și Phil Foden (min.52) pentru a nu avea nimeni dubii despre diferența de valoare.

Dealtfel pentru Țara Galilor participarea la acest ”Mondial” a părut ca o nucă prea tare, fiind după părerea mea cea mai slabă reprezentativă a continentului european și printre cele mai slabe dintre toate cele prezente în Qatar.

Mult mai disputată a fost însă întâlnirea în care iranienii s-au înfruntat cu americanii, urmașilor împăratului persan Darius fiindu-le suficient un egal pentru calificare pe când ”yankeilor” le era absolut necesară victoria pe care dealtfel au și obținut-o la limită, 1 – 0 datorită reușitei lui Pulisic din minutul 38.

Astfel Anglia și Statele Unite urcă în optimi în care reprezentanții Albionului vor întâlni Senegalul, iar ”Captain America” va da piept cu ”portocala mecanică”.