CLIPA DE MONDIAL: Avizată de pățania Argentinei, Polonia nu s-a lăsat păcălită. Polonia – Arabia Saudită 2 – 0

Data publicare: Sambata, 26 Noiembrie, 2022 Total: 671 accesari

CLIPA DE MONDIAL:  Avizată de pățania Argentinei, Polonia nu s-a lăsat păcălită. Polonia – Arabia Saudită 2 – 0

Arabia Saudită, desi a jucat din nou un fotbal frumos, a trebuit de această data să se recunoască învinsă în fața unei echipe a Poloniei mult mai pragmatică.

Saudiții au arătat în prima repriză mai multă determinare în joc, au combinat frumos şi au obținut chiar un penalty obținut ușor, dar tot atât de ușor ratat.

În repriza a doua, conduși la pauză în urma golului înscris de Zielenski în minutul 39, jucătorii Arabiei Saudite au asediat uneori poarta Poloniei, dar cei ce au punctat au fost din nou urmașii contesei Walewska, prin marele Lewandowski în minutul 82 și soarta partidei a fost pecetluită.

În urma acestui rezultat Polonia, cu 4 puncte acumulate, a reintrat în cărţile calificării, dar nici Arabia Saudită, cu 3 puncte, nu a ieşit. Totul depinde însă de rezultatul partidei dintre Argentina și Mexic, dar și de ceea ce se va întâmpla în ultima etapă.