CLIPA DE MONDIAL: Ziua și bomba în Qatar. Kamikazele japoneze au dinamitat panzerele germane. Germania – Japonia 1 - 2

Data publicare: Miercuri, 23 Noiembrie, 2022 Total: 816 accesari

Partida de azi dintre Germania și Japonia seamănă la indigo cu ceea ce s-a întâmplat ieri în întâlnirea dintre Argentina și Arabia Saudită.

Ca și în întâlnirea luată în comparație, nemții au condus ostilitățile în prima repriză, fapt confirmat prin golul marcat tot din penalty ca ieri, transformat de neamțul-turc Gundogan în minutul 33.

Repriza a doua a început tot în nota de dominare a ”panzerelor” care păreau că nu vor avea probleme în a-și adjudeca victoria.

Dar jucătorii niponi, amintindu-și de faptele eroice ale strămoșilor lor din ce-al doilea război mondial, renumiții ”kamikaze”, nu au fost de acord și au întors rezultatul meciului în decurs de 8 minute, prin golurile spectaculoase marcate de Doan și Asano, în minutele 75, respectiv 83.

Mondialul din Qatar devine din ce în ce mai spectaculos, iar echipele mari trebuie să se întrebuințeze serios pentru a nu se face de râs.