CLIPA DE MONDIAL: Cangurul australian s-a înclinat în fața semețului cocoș galic. Franța – Australia 4 - 1

Data publicare: Miercuri, 23 Noiembrie, 2022 Total: 779 accesari

Australienii au visat frumos aproape jumătate de oră, perioadă în care au reușit chiar deschiderea scorului prin Goodwin în minutul 9.

Dar ”Les bleus” și-au revenit repede, au pus stăpânire e joc și doar într-un interval de 5 minute i-au îngenuncheat pe semeții canguri de la antipozi prin reușitele lui Rabiot în minutul 27 și Giroud în minutul 32.

Repriza a doua a avut un singur solist, francezii înscriind încă de 2 ori prin Mbappe în minutul 68 și același Giroud în minutul 71, care prin acest gol a egalat recordul fostului atacant al echipei Franței, Terry Henry, cu 51 de goluri înscrise pentru reprezentativa cocoșului galic.

După desfășurarea primelor 2 partide din grupa D, lupta pentru accederea în fazele superioare ale competiției rămâne deschisă între Franța, Danemarca și Tunisia, Australia părând a fi o victimă sigură.