CLIPA DE MONDIAL: Încălcarea drepturilor omului răzbunate de ”Zeul Fotbal”. Anglia – Iran, set și meci

Data publicare: Luni, 21 Noiembrie, 2022 Total: 861 accesari

După Qatar, Iran este a doua țară care o ia pe coajă la Campionatul Mondial de Fotbal, echipa persană încasând un sec 6-2 de la reprezentativa Angliei.

Scorul putea fi și mai mare dacă arbitrul n-ar fi refuzat un penalty clar în favoarea englezilor încă din minutul 4 al partidei când toți arbitrii, atât cei de pe teren, cât și cei de la VAR, probabil încă nu s-au trezit după ziua de deschidere. În schimb prin minutul 90 + 10 arbitrii, în corpore, au dăruit un penalty iranienilor pentru a le mai reduce din rușine.

După primele 2 meciuri, outsiderii n-au putut face favoritelor, decalajul de valoare fiind uriaș.

Pe lângă fanii echipelor victorioase, Ecuador, respectiv Anglia, s-au mai bucurat și cei care condamnă vehement repetatele încălcări ale dreptului omului din Qatar și Iran.