Înfrângere dureroasă! Publicul din nou la înălțime! Doar o singură ocazie clară de gol și rezultat pe măsură. UTA – Rapid 0 – 2

Data publicare: Duminica, 10 Aprilie, 2022 Total: 1424 accesari

Nu-mi vine să cred dar a ajuns să-mi fie dor de uriașele ocazii ratate de utiști din vremea lui Gyuszi Balint, ocazii în urma cărora s-au pierdut numeroase puncte. Chiar dacă nu înscriau, jucătorii amenințau des poarta adversă, față de ceea ce s-a întâmplat în meciul cu Rapid, în care alb-roșii au avut o singură ocazie clară de joc, cea din minutul 7 a lui Miculescu.

După o primă repriză satisfăcătoare în care gazdele au fost la cârma jocului, dar fără a-și crea mari oportunități de a înscrie, repriza a doua a fost dezamăgitoare pentru fanii arădeni. Jucătorii UTA-ei au evoluat dezlânat, fără orizont, parcă fără nicio idee tactică, permițându-le astfel oaspeților să-și impună jocul și să plece învingători de la Arad.

Dacă spectacolul sportiv a dezamăgit, în schimb în tribune a fost mare show, cele două galerii excelând într-un duel verbal și coregrafic de zile mari. Și de această dată fanii rapidiști i-au ”atacat” pe arădeni cu sloganuri pro-Poli, riposta acestora fiind pe măsură cu deja celebrul ”M..e Poli Timișoara”.

În urma acestei înfrângeri UTA se îndepărtează de zona primelor două locuri din play-out și, viitorul nu arată prea roz, atât timp cât arădenii au jucat deja cu cele două echipe condamnate la retrogradare, obținerea în etapele următoare celor 15 puncte care mai sunt puse de joc devenind o misiune foarte difiicilă.

Au evoluat echipele:

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas (Dangubic min.68), Batha, Ubbink (Matei min.85) – Cardoso, Miculescu, Otele (Laukzemis min.87). Antrenor: Ionuţ Badea

Rapid: H. Moldovan – Belu Iordache, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – Kait, Al. Ioniţă (Dandea min.65), Al. Albu – N. Carnat, Vojtus (Marzouk min.81), R. Ilie (Pănoiu min.85). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Vukcevic min.53, Erico min.72 / Morais min.82

Arbitri: Iulian Călin - Radu Ghinguleac, Daniel Mitruţi - Szabolcs Kovacs

Observator: Adrian Comănescu

Clasament play-out: 1. Rapid – 32 de puncte, 2. FC Botoşani – 29, 3. Sepsi – 27, 4. UTA Arad – 26, 5. U Craiova 1948 – 25, 6. Chindia Târgovişte – 22, 7. CS Mioveni – 19, 8. FC Dinamo – 13, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş – -11.