FCC Baschet UAV Arad câștigă categoric și fără emoții cu Agronomia București

Data publicare: Duminica, 20 Februarie, 2022 Total: 1155 accesari

Liderul Ligii Naționale de Baschet Feminin și-a învățat lecția din tur în compania Agronomiei și le-au oferit spectacol celor aproximativ 350 de susținători. Bucureștencele au pierdut încă din start disputa, gazdele începând cu un sec 16-0 confruntarea, după care și-au permis să joace relaxat și să meargă la un elocvent: 76-47 (21-6, 25-13, 11-16, 19-12).

„Galben-albastrele” au încasat primul coș de abiaîn minutul 8 și scorul primul sfert spunea deja multe despre cum avea să se dispute jocul: 21-6! Americancele Keys și Sutherland (aceasta intrând în double-double) au marcat constant, iar româncele Manea și Ghiță au făcut, la rândul lor, unul dintre cele mai bune meciuri de la venirea la Arad.

La ultima sirenă, diferența de scor era de 29 de puncte în fața echipei de pe primul loc în LBNF, care, sâmbătă, 26 februarie, are programată restanța de la Târgu Secuiesc, iar apoi se pregătește de vizita lui Sepsi Sfântu Gheorghe.

Formații și marcatoare:

FCC Baschet UAV Arad: Keys 20 puncte, Sutherland 13, Ghiţă 12, Manea 10, Akathiotou 8, Vaida 5, Nagy 4, Fleşer 2 şi Vutolova 2.

Agronomia: Plăvițu 13 puncte, Panait 12 puncte, Șipoș 8, Kovacs 4 puncte, Cristea 4, Chițanu 2, Militaru 2, Anastasescu 2.

Preluare: baschetarad.ro