Alesia Sferlea – aur şi Irina Rus – bronz la Cupa României la tenis de masă pentru junioare I și II

Data publicare: Luni, 31 Ianuarie, 2022 Total: 1186 accesari

Alesia Sferlea a dominat Cupa României la tenis de masă pentru junioare II (U15), competiţie disputată la Dumbrăvița. Jucătoarea de la CSM Arad a a câștigat toate cele cinci partide, învingând-o în finală pe Cristina Sîngeorzan, de la CSM Bistrița.

CSM Arad a mai avut alți șase sportivi în competiția juniorilor II. Daria Măguran a fost învinsă în primul tur, 0-3 cu Maria Niță, în timp ce Angela Morar și Maya Madar s-au oprit în grupele de calificare. La masculin, Ionuț Mortasifu și Norbert Boka au pierdut în primul tur de pe tabloul principal, 0-3 cu Cristian Podar și Flavius Rus, iar Mihai Șipoș s-a oprit în barajul pentru tabloul principal, după 0-3 cu Mihai Ionescu.

CSM Arad a luat medalie şi la Cupa României de juniori I, de la Dumbrăviţa, încheiată duminică, tot la feminin. Irina Rus a fost de această dată performera de la masa de joc, ea urcând pe a treia treaptă a podiumului în întrecerea fetelor.