UTA a lăsat trupa lui Becali cu două puncte în minus în drumul acesteia spre Champions League. UTA- FCSB 1-1

Data publicare: Luni, 02 August, 2021 Total: 1570 accesari

Într-o declarație halucinantă făcută deunăzi patronal roș-albaștrilor, Gigi Becali afirma după eliminarea rușinoasă din Conference League că nu-l interesa această competiție ci toate energiile vor fi canalizate pentru câștigarea campionatului și calificarea în grupele Champions League.

Dar duminică seara, într-o atmosferă electrizantă oferită de publicul arădean, FCSB s-a poticnit de la prima încercare, reușind doar cu mult noroc să obțină în extremis un punct în partida disputată cu UTA.

Jucătorii Bătrânei Doamne au avut o primă repriză de vis, poate cea mai bună de când au revenit în prima ligă, cel puțin dintre partidele disputate pe teren propriu.

N-am văzut de mult timp în campionatul României ca FCSB să fie dominată într-o asemenea manieră cum s-a întâmplat duminică la Arad. Semnificativ este faptul că prima ocazie mai clară de gol a bucureștenilor a venit doar în minutul 37 la mingea trimisă cu capul de Haruț.

Dominarea clară a arădenilor s-a concretizat dealtfel prin golul înscris de olandezul Ubbink în minutul 20.

Deși repriza a doua a fost mai echilibrată, tot gazdele au fost cei care au deținut controlul partidei, dar din păcate ocaziile ratate cu nonșalanță s-au răzbunat în ultimul minut al timpului regulamentar de joc, când nou intratul Ianis Stoica l-a executat pe Iacob care ar fi putut totuși reține acel șut.

Una peste alta putem spune că arădenii au avut ghinion în final, dar jocul echipei este dătător de mari speranțe pentru viitorul apropiat.

Din nou atmosferă superbă în tribunele stadionului ”Francisc Neuman”, cei 8.500 de spectatori prezenți, susținându-și frenetic favoriții din primul până în ultimul minut.

Formații:

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevici, Erico, Medimorec, Şliakov - Antal (Roger min.56), Batha, Passaglia (Vorobjovas min.56), Ubbink (Bustea min.89) - Dangubici (Hora min.69), Miculescu. Antrenor Laszlo Balint;

FCSB: Straton - Haruţ, A. Creţu, I. Cristea (V. Creţu min.34), S. Şerban - Moruţan, Ov. Popescu (Fl. Coman min.46), Oaidă (Olaru min.34) - Oct. Popescu (I. Stoica min.74), Dumiter (Cordea min.34), Fl. Tănase. Antrenor Dinu Todoran.