UTA- Poli Iași 1-2. UTA trăiește periculos. Deși scăpați de spectrul retrogradării directe, barajul de menținere în prima ligă nu este o problemă rezolvată pentru utiști

Data publicare: Duminica, 09 Mai, 2021 Total: 1904 accesari

UTA și-a dat din nou în petec pe teren propriu. Suporterii arădeni sunt exasperați datorită fluctuației în evoluția alb-roșilor.

După superba victorie în fața celor de la Astra din etapa trecută, arădenii au capotat din nou pe stadionul Francisc Neuman, de data aceasta în fața lanternei roșii, Poli Iași.

Prima repriză a fost rezolvată în decursul a doar 4 minute de către oaspeți prin golurile marcate de Passaglia, min.28 și Popadiuc, min. 32 din penalty.

Deși UTA a dominat copios repriza a doua, a marcat doar un gol prin reușita lui Hora din minutul 65.

Adi Petre a fost din nou eroul negativ al arădenilor prin prisma celor două ocazii uriașe ratate, ultima chiar în ultimul minut al prelungirilor.

Formații:

UTA Arad: Fl. Iacob - Peteleu, Erico, Fl. Ilie, Şchliakov – Miculescu (Rus ’46), Vorobjovas - Roger, Hora (Bustea ’71), Rusu (Petre ’66) – Buhăcianu (Antal ’46). Antrenor: Laszlo Balint

Poli Iaşi: Brânză - Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea - Gaitan, Passaglia - Platini, Vanzo, Popadiuc (Cristea ’72), Zajmovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Laszlo Balint a stat să le explice tactica suporterilor după meci în fața stadionului.