În sfârşit! Prima victorie acasă pe noul stadion! UTA Arad - Chindia Târgoviște: 1-0

Data publicare: Sambata, 24 Octombrie, 2020 Total: 2272 accesari

Partida de sâmbătă, a adus prima victorie pe teren propriu a celor de la UTA Arad, de la revenirea în prima ligă.

UTA (4-4-2): Fl. Iacob – Buștea, Albu, Benga Roumpoulakou – Tescan, N. Roșu, Isac, D. Rusu – Morar, C. Rus

Rezerve: Moldovan, Oroian, Popescu, Ursu, Klapan, Miculescu, Buhăcianu, Alex Ioniță, Erico da Silva

ANTRENOR: Laszlo Balint

CHINDIA (4-4-2): Aioani – C. Dinu, Pițian, Fomba, Ad. Ioniță – Neguț, Rață, Berisha, Yameogo – D. Popa, D. Florea

Rezerve: D. Moldovan, Cherchez, Martac, Negrea, Atanase, Neicuțescu, Grassano

ANTRENOR: Emil Săndoi

Formația arădeană venea după două egaluri consecutive contra lui Hermannstadt Sibiu și Academica Clinceni și se află la al treilea meci de pe teren propriu fără gol primit.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște înregistrase două victorii în ultimele două partide disputate în Liga 1, contra lui FC Botoșani (2-0), dar și lui Gaz Metan Mediaș (1-0).

Prima repriză a fost săracă în faze de poartă, prima având-o Chindia, Chindia a avut prima ocazie pe poartă în min. 7 prin M. Ioniță , răspunsul arădenilor venind abia în minutul 33, când Bustea, cu capul, a trimis cu capul de la 10 metri desul de slab spre poarta celor de la chindia  și Aioanei a prins balonul fără probleme.

Prima ocazie periculoasă a fost a lui Benga, care putea deschide  scorul, în min. 43, dar mingea trimisă cu capul de la limita careului mic a trecut puțin alături.

Golul victoriei a venit în minutul 7 din repriza secundă, când Simo i-a pasat lui C. Rus, acesta i-a așezat lui D. Rusu, paralel cu poarta a preluat, a înaintat doi pași și l-a executat pe Aioanei, cu un șut spectaculos: 1-0.

Uta se putea desprinde marcând pentru a doua oară în min. 63, când V. Morar i-a pasat lui Simo, acesta a centrat în fața careului mic, iar de acolo, Bustea a trimis cu capul sub bară, dar Aioanei a scos uluitor.

Până la final arădenii au conservat scorul de 1-0 care le aduce 3 puncte preţioase şi îi plasează pe loc de play-off.