Buhăcianu și Ursu aduc încă trei puncte în fața unui adversar modest: UTA – Ripensia Timișoara 3-0

Data publicare: Sambata, 29 Februarie, 2020 Total: 2259 accesari

UTA și-a luat revanșa cu vârf și îndesat pentru eșecul cu 2-1 din tur contra Ripensiei. Arădenii au învins fără probleme după o prestație solidă, timișorenii fiind practic inexistenți până spre finalul meciului, când punctele erau deja asigurate.

Utiștii au presat încă din primele minute, iar dominarea a dat roade în minutul 28: Moise i-a pasat pe culoar lui Buhăcianu, iar „vârful” l-a învins fără emoții pe Moldovan cu un șut la colțul lung.

Până la pauză, Tudorache putea egala cu o lovitură de cap, iar la cealaltă poartă Tomozei putea mări diferența, dar s-a intrat la vestiare cu scorul de 1-0.

După pauză, timișorenii au încercat să reintre în joc, dar defensiva UTA-ei nu a avut emoții și în minutul 62 arădenii s-au distanțat. Tomozei i-a centrat lui Buhăcianu la colțul lung, iar noul golgheter al UTA-ei a marcat cu stângul.

3-0 s-a făcut în minutul 78, la o fază prelungită de atac a utiștilor: balonul a circulat pe traseul Buhăcianu – C. Rus – Ursu, iar ultimul a înscris la colțul scurt după o gafă a fundașului Ripensiei, Hecsko.

Cele mai importante ocazii ale Ripensiei au venit chiar la 3-0: Urvanțev l-a întins pe Iacob cu un șut de la distanță, iar mai apoi Popovici a irosit două șanse, trăgând prima oară în portarul arădean, iar apoi în bară.

Cu această victorie, UTA se distanțează la 10 puncte față de a doua clasată CS Mioveni. Săptămâna viitoare utiștii vor lua trei puncte fără să joace, deoarece ar fi trebuit să o întâlnească pe Sportul Snagov, echipă retrasă între timp din liga secundă. Următorul meci este programat peste două săptămâni, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj.

Formații:

UTA: Iacob - Tomozei, Melinte, F. Ilie, Roumpoulakou – Oroian (Miculescu 82), R. Moise, Isac, Bustea (Ursu 39) – Buhăcianu, Al. Ioniţă (C. Rus 54). Rezerve neutilizate: Balauru – Jebari, Crișan, Hrezdac

Antrenor: Laszlo Balint

Ripensia: H. Moldovan – Ca. Lungu, Apro, Hecsko, A. Macriţchii (Monea 60) – V. Macriţchii, T. Călin, Al. Neagu (Urvanțev 64) – Chera, Al. Popovici, Tudorache (Sârbu 79). Rezerve neutilizate: Păduraru – Burdeț, Țiereanu, Vasluianu,

Antrenor: Alexandru Pelici