Început cu stângul în semifinala play-off-ului: Sepsi Sf. Gheorghe – FCC ICIM Arad 91-64

Data publicare: Joi, 25 Aprilie, 2019 Total: 2566 accesari

Campioana Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus și în a șaptea partidă împotriva ICIM-ului din acest sezon. Trupa covăsneană a învins cu 91-64 în primul meci al semifinalei play-off-ului din Liga Națională de Baschet Feminin.

Liderul din sezonul regulat a dominat clar ostilitățile pe „Sepsi Arena” și a câștigat trei dintre cele patru sferturi ale meciului (24-13, 18-14 și 23-11), ultimul încheindu-se la egalitate (26-26).

Seria continuă joi, tot la Sfântu Gheorghe, de la ora 19:00, cu meciul doi, după care cele două echipe se înfruntă și în Polivalenta arădeană, marți, 30 aprilie, de la ora 18:30.

„Felicit adversarul pentru victorie. Nu am răspuns bine apărării agresive. Am primit multe puncte din căciulă, pe contraatac. Au un fond mai mare de jucătoare, pot juca într-un ritm ridicat timp de 40 de minute și asta face diferența. Vom încerca să jucăm mai bine în meciul următor. Am jucat multe partide împotriva lor, nu sunt multe detalii noi, ne cunoaștem bine” a declarat antrenorul ICIM-ului, Bogdan Bulj, pentru totalbaschet.ro.

Au marcat:

Sepsi: Higgins 18 puncte, Slamova 16, Pasic 15, Părău 10, Solopova 10, Şipoş 9, Topuzovic 9, Demeter 4.

FCC ICIM: Lee 16, Williams 11, Fodor 11, Ardelean 10, Ciotir 5, Dzombeta 6, Hadzovic 3, Mercea 2.