A 3-a victorie consecutivă în campionat. FCC ICIM Arad - Universitatea Cluj-Napoca: 88-62

Data publicare: Duminica, 03 Martie, 2019 Total: 2455 accesari

FCC ICIM Arad a izbutit în această seară a 3-a victorie consecutivă în campionat și prima pe teren propriu în Grupa Roșie. 88-62 (27-18, 14-18, 22-12, 25-14) a fost scorul final al întâlnirii cu Universitatea Cluj-Napoca.

Arădencele au avut parte în primele 20 de minute de o replică mai tare decât se așteptau din partea adversarelor. Cu Henderson în zi bună la aruncări, clujencele au ținut aproape în primele două sferturi, la 4-5 puncte diferență.

„Galben-albastrele” nu au mai repetat greșelile făcute în partida tur când au cedat surprinzător la 4 lungimi. După pauza mare, cursul jocului a fost doar într-o singură direcție. Duetul Williams – Hadzovic (49 de puncte împreună) a rezolvat problema învingătoarei pentru cel mai clar succes arădean în actualul sezon din Liga Națională de Baschet Feminin.

FCC ICIM a reușit 14 puncte marcate succesiv în partial de 15-1 în a doua parte a sfertului 3. 64 de puncte din totalul de 88 au venit de la titulare. 4 schimbări de lider și 3 egalități pe parcursul celor 40 de minute ale partidei cu U Cluj-Napoca. Cel mai mare avantaj pe tabelă de marcaj pentru echipa noastră a fost de 27 de puncte. Destiny Williams a reușit cel de-al 5-lea double-double din tot atâtea partide jucate după revenirea la Arad.

Următorul joc pentru formația galben-albastră va avea loc miercuri, de la ora 18:00, tot la Sala Sporturilor Victoria. La Arad se va juca returul întâlnirii cu Sf. Gheorghe din Cupa României.

Marcatoare:

FCC ICIM: Hadzovic 27 puncte, Williams 22, Lee 12, Mercea 11, Fodor 9, Ciotir 4 și Ardelean 1.

U Cluj: Henderson 25, Morse 12, Părău 8, Begenisic 6, Bot 5, Cenean și Maxim cu câte 3 puncte fiecare.

Sursa: preluare baschetarad.ro