UTA câștigă derby-ul cu ACS Poli Timișoara, din Cupa României

Data publicare: Miercuri, 12 Septembrie, 2018 Total: 4086 accesari

UTA Arad s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei României, după ce a trecut pe teren propriu de ACS Poli Timișoara, scor 2-1. Suporterii arădeni au creat o atmosferă frumoasă în tribune.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 36Octavian Drăghici a înscris cu capul de lânga bara a doua, după o centrare din dreapta.

Gazdele au egalat în minutul 58. Norbert Janos a avut o acțiune superbă în banda dreaptă, a pătruns în centru și a șutat din cădere, iar mingea a fost deviată în poartă de un fundaș advers.

Împinși din spate de către fani, arădenii au obținut victoria după reușita din minutul 78Alexandru Pop a înscris simplu din 9 metri, după o centrare perfectă a lui Vădrariu.

Formații:

UTA: Orlic – Costin, Benga, El Hasni, Suslak – Coulibaly, Petra – Janos, Matei, D. Popa – Pop. Rezerve: Bodea, A. Iuga, R. Iuga, Vădrariu, Dan, Stahl, Miculescu

ACS Poli: Curileac – Haruț, Basic, Melinte, Avaro – Dav. Pop, D. Codrea – D. Filip, Velcotă, Bîrnoi – Oct. Drăghici.  Rezerve: Contra – Mrkela, Opoku, Golda, Ciurariu, Românu, Stere

Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Adrian Mărginean (Aiud-Alba), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Vladimir Nagy (Aiud-Alba)

Observatori FRF: Aron Huzu (Sibiu) și Antonie Burtea (Reșița)