20 de medalii pentru CSM Arad la Campionatul Național de Înot Masters Târgoviște 2018

Data publicare: Joi, 14 Iunie, 2018 Total: 5195 accesari

În perioada 9-10 iunie s-au desfășurat la Complexul Turistic de Natație din Târgoviște ediția cu numarul VIII a Campionatului Național de Înot Masters al României, organizat de Federația Națională de Înot și Pentatlon Modern în parteneriat cu Primăria Târgoviște și Complexul Turistic de Natație Târgoviște.

S-a înregistrat un record de participare la această ediție, luând startul 152 sportivi (105 la masculin și 47 la feminin) afiliați la 19 cluburi sportive din Republica Moldova, Ungaria, Bulgaria și România.

Toți sportivii CSM Arad au reușit să scoată din apă medalii, cumulând nu mai puțin de 20 de medalii la individual și trei medalii la ștafeta. Nagy Csaba a obținut o medalie de argint la 100 m fluture și una de bronz la 50 m fluture. Karpati Adalbert a câștigat o medalie de argint la 50 m fluture și una de bronz în proba de 100 m liber.

Rusu Norbert și-a adjudecat medalia de bronz în probele de 200 m mixt și 400 m liber iar Mladin Cristian a scos din apă două medalii de argint în probele de 100 m spate și 400 m liber.

Onea Stefan a devenit campion național în probele de 50 și 100 m bras, câștigând medalia de aur.

Ghilință Marian și-a adjudecat titlul de campion național în probele de 50 și 100 m spate, câștigând medalia de aur, iar în proba de 100 m liber a obținut medalia de argint.

Cristian Stertl a câștigat titlul de campion al României în probele de 50 m fluture, 50 și 100 m liber, obținând medalia de aur iar Honoriu Botezatu a cucerit nu mai puțin de patru medalii, devenind campion al țării în probele de 50 m fluture, 50 și 100 m spate, adăugându-și în palmares și un bronz național în proba de 50 m liber.

În proba de 4X50 m liber, echipa de ștafetă formată din Stertl, Ghilință, Nagy și Botezatu a cucerit titlul de campioni naționali la categoria a -III- a iar echipa formată din Onea, Mladin, Karpati și Rusu a cucerit de asemenea titlul de campioni naționali la categoria a -IV-a.

La proba de 4X 50 m mixt, echipa CSM Arad formată din Stertl, Ghilință, Nagy și Botezatu și-a adjudecat din nou titlul de campioni naționali la categoria a -III- a.