Efectul Ionuţ Popa?! UTA trece de CS Afumaţi şi obţine toate cele trei puncte! Victoria arădenilor, surprinsă în peste 100 de cadre!

Data publicare: Luni, 26 Martie, 2018 Total: 3899 accesari

UTA a reuşit să păstreze toate cele trei puncte puse în joc, Duminică, în meciul împotriva formaţiei CS Afumaţi.

În circul provocat de instalarea noului director tehnic, Ionuţ Popa, echipa dă semne de revenire iar în ultimul meci de acasă, jucătorii  au reuşit chiar să revină şi să câştige partida, după ce au fost conduşi.

Minutul 14 a adus deschiderea scorului. V. Ștefan a şutat puternic de la 25 de metri, balonul a lovit bara şi a intrat în poarta arădeană. Trei minute mai târziu, Bodea avea să le interzică celor de la CS Afumaţi, desprinderea la două goluri, apărând un penalty executat de Dedu.

Jocul avea să scadă în intensitate însă întreaga suflare prezentă pe micul stadion din Şiria avea să fie trezită de golul marcat de Buia, în ultimele secunde ale primei reprize.

Gol UTA iar cele două echipe aveau să între la vestiare cu scor de egalitate pe tabela de marcaj.

Repreza secundă avea să aparţină aceluiaşi Buia care în minutul 53 a adus golul izbăvirii pentru formaţia arădeană. Tresăririle de orgoliu ale jucătorilor de la CS Afumaţi su au putut străpunge poarta apărată de Bodea, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea UTA-ei.

UTA trece cu vine de un adversar dificil cotat cu prima şansă la victorie şi acumulează încă trei puncte care nu fac altceva decât să consolideze o poziţie în clasament, cât mai depărtată de locurile retrogradabile.

Pentru UTA a jucat : Bodea – R. Iuga, Manea, Roșca, Dinculescu – Stahl, Tănase, Petra, Hlistei – Buia – D. Popa. Rezerve: Barna – R. Iuga, Markovic, Prună, Toma, Jorza, Curtuiuș.

CS Afumați i-a trimis în teren pe: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche, Perju – Olariu, Tudorache, Buduroi, V. Ștefan – R. Avram – Dedu, în vreme ce rezerve au fost: Mișa – Buzea, Zaharia, Novacek, Burlacu, Mitu, Manole.