Marius Copil, eliminat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Indian Wells

Data publicare: Sambata, 03 Martie, 2018 Total: 3055 accesari

Tenismenul arădean, Marius Copil, a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Indian Wells, competiţie dotată cu premii în valoare de 150.000 de dolari. Arădeanul l-a întruntat pe Darian King- sportiv mult mai odihnit, după ce s-a calificat fără efort în sferturi. Acesta  a beneficiat de abandondul adversarului său, francezului Jeremy Chardy, favoritul cu numărul  7 al turneului.

Sportivul român a cedat în două seturi, scor 2-6, 5-7. Dacă în primul set, arădeanul aproape că n-a contat, Copil a condus ostilitățile, în manșa secundă, reuşind să ducă scorul la 5-2 în favoarea sa, beneficiind de serviciu la scorul de 5-3.

După 70 de minute de joc, prospeţimea adversarului şi-a spus cuvântul iar Marius Copil a cedat, vineri noapte, în fața sportivului originar din Barbados, fiind nevoit să  părăsească turneul american.

Pentru pătrunderea în ”sferturi”, arădeanul şi-a asigurat un cec în valoare de 4.380 de dolari și 25 de puncte ATP.