Revanşă în stil de mari campioane! Icim Arad a spulberat SCM Timişoara, scor 93 la 80, în Liga Naţională de Baschet Feminin

Data publicare: Duminica, 07 Ianuarie, 2018 Total: 1159 accesari

Icim Arad, aflată într-o formă de zile mari, s-a dezlănţuit împotriva timişorencelor de la SCM Timişoara pe care le-au învins cu scorul de 93 la 80, luându-şi totodată revanşa pentru meciul tur.

Cu un singur sfert pierdut, jucătoarele lui Bogdan Bulj au făcut o adevărată demonstraţie de forţă, consemnată şi pe tabela de marcaj; 22-20, 22-13, 29-24, 20-23.

Fără soluţii în faţa arădencelor şi cu Tavic într-o formă de zile mari, izbutind un total de 27 de puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, timişorencele s-au văzut conduse încă din primul sfert, reuşind să spele ruşinea abia pe finalul partidei, când meciul era deja tranşat, câştigând ultimul sfert cu scorul de 20-23.

Arădencele îşi trec astfel în cont cea de a 5-a victorie din ultimele şase partide şi trag speranţe la un loc decent în clasament, înainte de PLAY OF.

Pentru FCC ICIM Arad au evoluat Tavic 27 (5X3), Hadzovic 17 (2X3), Poole 17 (3X3), Ferenczi 10 (2×3), Wingate 8, Nagy 7, Coker 7. Au mai jucat: Ciotir, Mercea.

Formaţia SCM Timişoara a fost reprezentată în teren de: Lloyd 29 (3×3), Conwright 18, Burdgess 9, Brosovszky 7 (1×3), Stoiedin 7, Kiriienko 7, Filip 3 (1×3). Au mai jucat: Ivăschescu, Ardelean, Young