Tudorel Toader: „În momentul acesta nu sunt la Ministerul Justiției, voi lua legătura cu colegii mei. Spuneam unuia din colegii dumneavoastră faptul că în momentul în care avem toată documentația demarăm procedurile legale pentru aducerea în țară a lui Popoviciu” .
DiGI24: Cât durează adunarea documentelor și trimiterea la Londra?
Tudorel Toader: „Din punctul de vedere al MJ foarte puțin, dar acest termen începe să curgă din momentul în care vom avea întreaga documentație, lucru care nu depinde de noi”.
DIGI24: Cum apreciați că s-a predat?
„E o chestiune personala. Nu pot să fac astfel de aprecieri, dar pentru bunul mers al justiției, apreciez ca fapt bun. (...) Atunci când te predai nu mai contești măsura. În cazul Ghiță a fost invers. A fost identificat, reținut, după care a contestat”, a precizat ministrul Justiției în direct la Digi24.