Masters Înot la Totkomlos 2017

Data publicare: Duminica, 23 Iulie, 2017 Total: 3965 accesari

La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc  în Ungaria, la Totkomlos, a XII-a ediţie a Concursului Internaţional de Înot Masters  (Un fel de veterani, respectiv începând cu vârsta de 25 de ani, pe categorii de vârstă din 5 in 5 ani)

CSM Arad (antrenor şi căpitan: Martin Liptak) a fost reprezentat de şase sportivi, care au reuşit să scoată din apă numeroase medalii.

Astfel:

Pintican Cristian a cucerit două medalii de aur la 33 m spate şi 33 m fluture şi o medalie de argint la 33 m liber.

Karpati Adalbert a reuşit să câştige o medalie de bronz la 33 m fluture,

Mladin Cristian a câştigat două medalii de bronz la 33 m fluture şi 33 m liber ,o medalie de aur la 33 m spate şi o medalie de argint la 33 m mixt.

Norbert Rusu a obţinut două medalii de argint la 33 m bras şi 133 m mixt şi o medalie de bronz la 33 m spate.

Botezatu Honoriu a cucerit  trei medalii de aur la 33 m liber,33 m fluture şi 33 m spate.

Rezultate bune a obţinut şi Romeo Damian, reuşind o clasare pe locul 5 la 33 m liber.

În proba de ştafetă, 4X 33 m liber, în componenţa: Romeo Damian, Honoriu Botezatu, Mladin Cristian şi Pintican Cristian, echipa CSM Arad a obţinut medalia de bronz, iar în proba de ştafetă 4X 33 m mixt, în componenţa: Mladin Cristian, Cristian Pintican, Norbert Rusu şi Honoriu Botezatu, echipa arădeană a obţinut medalia de argint.

Premierea a fost făcută de preşedintele Asociaţiei Naţionale de Înot Masters din Ungaria, Nagy Norbert.

A consemnat :Viorel Musca