Liga 4-a judeţ: Șoimii Lipova – Frontiera Curtici 2-1. Victorie dramatică, contestată, cursa de urmărire continuă (Galerie FOTO)

Data publicare: Sambata, 01 Aprilie, 2017 Total: 5644 accesari

Meciul s-a disputat pe “sinteticul” de la Şega, de la ora 11.00, acolo unde lipovenii îşi dispută meciurile deoarece stadionul lor este în curs de modernizare.

Şoimii din Lipova au trăit periculos acest meci care trebuia sa-i ţină în plasa liderului Crisul Chişineu-Criş, puţin lipsind ca diferenţa dintre primele doua echipe să se mărească la 7, chiar 8 puncte. În urma victoriei obţinute în ultimele minute de joc, Şoimii Lipova se menţin în cursa de urmărire fiind pe locul doi, la 5 puncte distanţă.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul 0 - 0. Şoimii Lipova au avut bune oportunităţi de-a înscrie prin Filimon, S.Popa, Adi Pit, Bier,  iar Frontiera Curtici a ripostat prin încercările eşuate ale “sfârlezei” Varga, dar, mai ales ale lui Parlapan (sut spre vinclul porţii lui Bujor).

Repriza secundă a fost mai dinamică şi mai dramatică.

În minutul 58 s-a produs surpriza, Frontiera Curtici deschizând scorul în urma unei lovituri libere executată cu maestrie, de Plesca care a trimis pe colţul lung direct sub bara porţii lui Bujor.

A urmat un joc de “care pe care” lipovenii obtinand egalarea in min.77 in urma loviturii de pedeapsa, acordata de arbitrul Gornic,in urma faultului lui Morariu asupra lui Kocsic.Vasinc a pus mingea la punctul de la 11m si l-a executat pe portarul Iacob.

A urmat eliminarea curticeanului Plesca(autorul golului), faza fiind contestată vehement de Dinu Maghici. Antrenorul Şoimilor lipoveni face o mutare inspirată introducându-l în joc pe Kevin Trabalka care avea să înscrie golul victoriei, în minutul 87, printr-o lovitură cu capul, iar în ultimul minut de joc obtinând o nouă lovitură de pedeapsă de la 11 m, însă Bercu ratează iar arbitrul Gornic flueră finalul de meci.

În clasament, după 19 etape, conduce Crisul Chişineu-Criş cu 57 puncte, fiind urmată de: Şoimii Lipova cu 52 puncte, ACS Unirea Sântana cu 42 puncte.

Formații:

Şoimii Lipova: Bujor – Kocsis, Calvin, Pașcu (70 Bercu), Tomuț – Piț, Bier, Simion (80 Trabalka), S. Popa – Filimon (68 I. Gherghel), Vasinc (90 Șulumberchean)

Antrenor:Dinu Maghici

Curtici: D. Iacob – Gavriș, Al. Don, Pleșca, D. Morariu – R. Varga, Hanc, Avrămuțiu, Parlapan – Prică, Măgulean (81 D. Crișan)

Antrenor: Flavius Sabau

Arbitri: Alexandru Gornic – Casian Bălă, Lucian Berariu.

Observatori AJF: Leontin Buda, Ovidiu Coman

Rezultatele complete ale etapei a19-a:

Șoimii Lipova – Frontiera Curtici scor: 2-1 (Vasinc, Trabalka / Pleșc)

CS Socodor – Victoria Zăbrani scor: 0-1 (D. Mitu)

Cetate Săvîrșin – CS Ineu  scor: 6-2 (Neamț 3, Fl. Pavel 2, Silviu Iștoc / Ciocan, Spătaru)

Crișul Chișineu Criș – CS Dorobanți scor: 3-0 (Turcuș, Teședan, Modan)

CS Glogovăț – Victoria Felnac scor: 1-2 (R. Ardelean / Băd, R. Popa)

Păulișana Păuliș – Voința Mailat scor: 1-1 (D. Popa / Achim)

Unirea Sîntana – Șoimii Șimand scor:4-3 (Vuin, Paven 2, Capătă / Petrilă, Faur 2)

Progresul Pecica – UTA III scor: 3-2(Huțanu 2, Ponta / Isac, Șimon)