La un pas de un rezultat mare: ICIM – Sepsi 63-69 (Galerie FOTO)

Data publicare: Joi, 29 Decembrie, 2016 Total: 4109 accesari

Miercuri după amiaza, în sala Polivalentă din Arad, a avut loc meciul de baschet dintre Univ. Goldiș ICIM şi Sepsi. În deschiderea meciului, cei de la Cetatea Voluntarilor împreună cu fetele de la ICIM, pentru al patrulea an consecutiv, au oprganizat o strângere de jucării de pluş, pe care spectatorii le-au aruncat în teren. Jucăriile de pluş sunt destinate grădiniţelor din Craiva, Beliu şi Bochia, care vor fi duse personal de sportive împreună cu cei de la Cetatea Voluntarilor.

Univ. Goldiș ICIM
 a ratat șansa de a produce o nouă surpriză în Liga Națională. Echipa noastră a fost învinsă de liderul la zi și campioana en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Vizitatoarele s-au impus cu 69-63, dar după ce arădencele au condus jocul în prima jumătate.

Sfertul 1 a fost adjudecat de gruparea de pe Mureș cu 23-17, iar la pauza mare s-a intrat cu avantaj de 5 puncte pentru arădence, scor 41-36. Apoi „galben-albastrele” au înscris doar 9 puncte în sfertul al 3-lea, iar Sepsi a revenit spectaculos şi a preluat conducerea pe tabela Sălii Polivalente. McGuire și Nagy au dat semnalul revenirii şi ICIM-ul a rămas în cărţi cu 10 minute înainte de final, scor 50-52.

Cu toate că fetele pregătite de Stacey Nolan au mai avut câteva șanse de a întoarce soarta disputei, au fost irosite poate prea ușor. Cu o bancă mult mai lungă, vizitatoarele au tranșat disputa în favoarea lor, impunându-se în cele din urmă la 6 puncte diferență, scor 69-63.

Univ Goldiş ICIM Arad – Sepsi Sf. Gheorghe 63-69 (23-17, 18-19, 9-16, 13-17)

Marcatoare pentru arădene au fost Nagy 20 puncte, McGuire 12, Hadzovic 9 (1×3), Stroman 9, Karakasevic 7 și Pasic 6. De partea cealată, covăsnencele au punctat prin Jeffrey 16 puncte (1×3), Thopson 16, Pfirman 15, Marshall 8, Părău 6, Huţanu 5 și Kilin 3 (1×3).

Sursa: baschetarad