Dublul format din arădeanul Marius Copil și elvețianul Marco Chiudinelli a câștigat, sâmbătă, turneul challenger de la Izmir, Turcia

Data publicare: Duminica, 25 Septembrie, 2016 Total: 3688 accesari

Partida a durat o oră și 12 minute. Copil și Chiudinelli nu și-au pierdut niciodată serviciul și au profit de două dintre cele zece oportunități de break avute.

Românul și elvețianul și-au luat revanșa în fața dublului din Franța, după ce săptămâna trecută, în finala turneului challenger de la Istanbul, francezii au câștigat în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3.

Pentru câștigarea trofeului de la Izmir, Marius Copil (locul 756 în lume la dublu) și Marco Chiudinelli (235 ATP la dublu) vor primi 90 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 3.950 de euro.

Vineri, Marius Copil a fost eliminat în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de la Izmir. Românul a pierdut meciul cu sportivul turc Marsel Ilhan (poziția 265 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-7 (5).