HANDBAL: CALIFICARE în ULTIMA SECUNDĂ în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal din Danemarca

Data publicare: Joi, 17 Decembrie, 2015 Total: 3801 accesari

Echipa naţională de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca. Româncele au învins, miercuri, la Herning, reprezentantele ţării gazdă,  cu scorul de 31-30 după prelungiri,
Adriana Nechita marcând golul victoriei în ultima secundă de joc, evitând astfel loviturile de departajare.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 15 goluri, Brădeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, iar pentru Danemarca s-au remarcat L. Jorgensen 5 goluri, Hansen, tot 5.

Cele două echipe de handbal s-au mai duelat în aceeaşi sală, la CE din 2010, atunci când tricolorele au câştigat medalia de bronz, învingând Danemarca în finala mică, aminteşte fresh24.ro.

De asemenea, miercuri, în celelalte meciuri din sferturile de finală s-au înregistrat rezultatele: Olanda – Franţa 28-25 (15-12), Polonia – Rusia 21-20 (11-9) şi Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11).

Astfel, în semifinalele Campionatului Mondial se vor duela Olanda – Polonia şi România – Norvegia, iar învinsele Franţa, Rusia, Muntenegru şi Danemarca vor evolua pentru clasarea finală pe locurile 5-8.