Revenire spectaculoasă și victorie a fetelor miercuri seara în sala Sporturilor din Arad. 2-2 scor general, meciul decisiv va fi la Sfântu Gheorghe

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 23:15 Redactia SPORT Comentarii  Recomanda pe Facebook  Recomanda pe Twitter
Redactia SPORT Comentarii  Recomanda pe Facebook Recomanda pe Twitter
Miercuri, 27 Aprilie, 2022 23:15 Tiparire

Chiar dacă e greu de crezut, în meciul patru al finalei Ligii Națioanle de Baschet Feminin, dintre FCC Baschet UAV Arad și Sepsi Sfântu Gheorghe, Sala Sporturilor „Victoria” din orașul nostru a fost și mai plină în această seară decât ieri. O parte dintre invitați au luat loc pe parchet, în spatele celor două panouri. „Vulcanul” a erupt din nou în tribune: „Hai, hai, hai ICIM!” Combatantele aveau să-și împartă egal sferturile, însă „galben-albastrele” au avut din nou ceva în plus. Un public spumos alături, care a făcut – în mare parte – diferența. Așadar după 2-0 pentru Sepsi (76-61 și 84-68) s-a făcut 2-2 (67-61 și 67-63).

Iluzia unui meci mai ușor a ținut până la primul time-out al lui Mikes

Vitulova și Keys parcă au continuat ce începuseră ieri, în confruntarea cu numărul trei, cu puncte importante pentru echipa lor în primele minute. Sepsi a replicat timid, iar când Akathiotou a reușit prima „triplă” a meciului, Zoran Mikes a cerut time-out. Acesta a fost de bun augur pentru oaspete, care, și pe fondul unor erori mari pe ambele faze ale „galben-albastrelor” au egalat la 14  cu americanca Fraser în prim plan. În ultimele două minute s-a marcat puțin, Keys urcând din nou la „catedră”: 19-16, scorul primului sfert.

Fraser și Cătinean au decis sfertul doi

Sepsi a început mai bine a doua repriză mică și a preluat conducerea în minutul 12: 19-20. Sutherland a intrat în joc cu 4 puncte importante, dar Fraser și-a contimuat recitalul și și-a ținut echipa în avantaj după un sfert de oră: 23-24. Cu două-trei jucătoare din linia a doua pe teren, amfitrioanele și-au pierdut puțin busola, iar „alb-verzile” s-au dus la 27-23. Keys a mai redus din „daune”, după care combatantele s-au blocat pe faza de atac. Asta până la realizările de două și de trei puncte ale lui Cătinean, care a pus din nou sub presiune Aradul la pauza mare: 25-32!

Campionii mondiali s-au prezentat fanilor în „galben-albastru”

În minutele de odihnă, fanii cu mingea la coș au cunoscut și aplaudat echipa Delta Force de la Liceul Național de Informatică din Arad, care a scris istorie la Campionatul Mondial de Robotică din Houston (SUA). Tinerii arădeni sunt marii câștigători ai competiției de peste Ocean la startul căreia s-au înscris anul acesta 160 de echipe din toate colțurile lumii. ”Suntem mândri de voi!” – le-au strigat spectatorii.

„Triplele” care au complicat lucrurile

Un pasiv de 7 puncte în fața mult titratei formației din Secuime nu era deloc simplu de anulat și fetele lui Bulj s-au pus pe treabă. Doar că eforturile lui Keys și  Akathiotou nu au fost completate de colegele lor, în timp ce Pasic și-a reglat excelent tirul. 34-44, în minutul 25, cea mai mare diferență a meciului. „Galben-albastrele” au vrut mult, dar s-au pierdut cu firea la aruncări simple și diferența rămânea imporantă. Asta până la „tripla” lui Vitulova: 42-46. Doar că Wallace și Ghizilă (de două ori) nu au iertat de după linia de 6,75 metri și scorul înainte de ultima pauză mică etra 46-55 pentru marile favorite la realizarea unui nou event.

Valoare și caracter fără căpitanul pe parchet, visul continuă

Cu căpitanul Hadzovic rămas pe bancă din cauza unei accidentări la umăr, formația gazdă trebuia să dea dovadă de mult caracter pentru a o întoarce pe Sepsi. Vitulova a început ultimul sfert cu coș și fault, Keys și Akathiotou înscris și ea și la 54-56, în minutul 33, Aradul spera din nou mai mult ca oricând. Andreona Keys a completat revenirea FCC-ului, apoi tripla Pasic a fost anulată de cea a Terezei Vitulova. Fetele lui Bulj au început să se apere excelent și chiar dacă nu au fost foarte eficiente au adăugat punct după punct, prin omniprezenta Keys și „Bety” Akathiotou. Raber și Ghizilă și-au ținut echipa în joc, dar MVP-ul Keys a pus o diferență de 4 puncte pe tabelă cu 1 minut înainte de final. Arădencele au luptat ca niște leoiace și au „înghețat” tabela la 67-63 (19-16, 6-16, 21-23, 21-8) și au provocat isterie în tribune. Aradul o egalează pe Sepsi în finala LBNF și se va juca trofeul pe masă peste 3 zile (sâmbătă, de la ora 19) în Secuime. Aradul scandează: „Uită-le, uită-le, uită campioanele!”, dar ceva ne spune că misiunea din Covasna va fi extrem, extrem de dificilă.

Formaţii și marcatoare:

Arad: Keys 28 (1×3), Vitulova 16 (1×3), Akathiotou 13 (3×3), Hadzovic 2, Sutherland 6,  Ghiţă 2, Vaida, Mîrne-Nagy, Fleşer, Manea . Antrenor: Bogdan Bulj.

Sepsi: Fraser 18, Pasic 14 (2×3), Raber 8, Cătinean 7 (1×3), Podar 7 (1×3), Wallace 6, Ghizilă 6 (2×3), Podar 4, Jones, Pop.  Antrenor: Zoran Mikes.

Preluare: baschetarad.ro

Revenire spectaculoasă și victorie a fetelor miercuri seara în sala Sporturilor din Arad. 2-2 scor general, meciul decisiv va fi la  Sfântu Gheorghe FOTO - 1

Stiri asemanatoare

Grupul Popular European (PPE), reuniune extraordinară la Praga

Joi, 28 Aprilie, 2022 14:19

În contextul viitoarei Președinții a Uniunii Europene pe care o va prelua Cehia, Grupul Partidului Popular European are o reuniune extraordinară la Praga.   „Alături de col ...

Hepatita misterioasă a ajuns și în România. Fetiță de 5 ani, suspectă de hepatită severă de cauză necunoscută. Ea nu a călătorit în străinătate

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 09:56

În România a fost raportat până acum un caz al unei fetițe în vârstă de 5 ani, cu simptomatologie de hepatită de cauză necunoscută. Este internată la un spita ...

Un tânăr drogat și-a făcut mașina praf într-un cap de pod din Vladimirescu

Joi, 28 Aprilie, 2022 11:07

În noaptea de 27/28 aprilie a.c., în jurul orei 01.50, a avut loc un accident rutier ușor pe  D.N.7, în comuna Vladimirescu.   Din cercetări a reieșit că un t&ac ...

Primăria Arad a primit anul acesta 28 de milioane de lei pentru termoficare de la Guvern

Joi, 28 Aprilie, 2022 15:27

Arădenii au beneficiat de căldură și apă caldă în această iarnă cu sprijinul Guvernului. Deputatul PNL Sergiu Bîlcea a amintit într-o conferință de presă că orașul ...

Poliția Locală a monitorizat timp de o lună platformele de depozitare a gunoiului din Arad

Joi, 28 Aprilie, 2022 08:28

În perioada 15 martie -15 aprilie 2022, polițiștii locali din cadrul Biroului Protecția Mediului au desfășurat acțiuni de monitorizare a platformelor gospodărești de pe raza municip ...

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 23:15

Chiar dacă e greu de crezut, în meciul patru al finalei Ligii Națioanle de Baschet Feminin, dintre FCC Baschet UAV Arad și Sepsi Sfântu Gheorghe, Sala Sporturilor „Victoria&r ...

Primăria are deschise 20 de șantiere, investiții de 544 milioane de lei. Lista investițiilor la care se lucrează în Arad

Joi, 28 Aprilie, 2022 17:18

Lazăr Faur, viceprimarul Aradului, a prezentat situația investițiilor în derulare în municipiul Arad.   „Am vorbit despre proiectele de viitor, acum prezentăm lucrăr ...

Campionii mondiali ai roboticii au revenit acasă

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 15:57

Echipa Delta Force de la Liceul Național de Informatică din Arad a scris istorie la Campionatul Mondial de Robotică din Houston (SUA). Tinerii arădeni sunt marii câștigători ai compet ...

A ajuns în șanț pe Arad-Șiria

Joi, 13 Ianuarie, 2022 11:07

În această dimineață în jurul orei 7.30, a avut loc un accident rutier ușor pe D.J.709 în afara localității Horia.   Din cercetări a reieșit că un bărbat de 62 ...

Program citire apometre săptămâna 17 - 21.01.2022

Miercuri, 19 Ianuarie, 2022 11:11

Marți 18.01.2022  Poetului, Ursului, Plopilor, Tribunul  Andreica, Secerei, Stupilor, Făt Frumos, Aleea Saturn, Turdei, Jiului, Oltului, Agricultorilor, Timișului, Retezat, Albinelor ...

România va avea primul reactor nuclear modular de mici dimensiuni din Europa. Cum funcționează tehnologia de ultimă generație SMR

Joi, 28 Aprilie, 2022 09:05

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a anunțat că România va fi prima țară din Europa care va avea o centrală cu SMR - reactor modular cu fisiune nucleară de mici dimensiuni.   ...

Manifestări organizate la Arad cu ocazia sărbătoririi zilei forțelor terestre

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 17:34

Manifestări organizate la Arad cu ocazia sărbătoririi
zilei forțelor terestre

Batalionul 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” organizează, în zilele de 28 și 30 aprilie, o serie de activități dedicate sărbătoririi celei mai numeroase categorii de f ...

Vizita prim-ministrului României Nicolae-Ionel Ciucă la Kiev. România va sprijini în continuare Ucraina

Miercuri, 27 Aprilie, 2022 12:42

Prim-ministrul României Nicolae-Ionel Ciucă a efectuat, la 26 aprilie 2022, o vizită de lucru în Ucraina, la Kiev, pe parcursul căreia a fost însoțit de președintele Camere ...

La 1 februarie, expiră certificatul digital de călătorie în UE pentru cei care nu și-au făcut doza booster în 9 luni de la rapel

Luni, 24 Ianuarie, 2022 18:43

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a declarat, la Europa FM, că persoanele pentru care au trecut mai mult de 9 luni de la efectuarea dozei doi ar trebui să-și facă doza booster p ...