Ministerul Dezvoltării dezminte din nou, cu cifre, declarațiile deputatului Florin Tripa!
Ministerul Dezvoltării dezminte din nou, cu cifre, declarațiile deputatului Florin Tripa!

Ministerul Dezvoltării dezminte din nou, cu cifre, declarațiile deputatului Florin Tripa!

Luni, 13 Noiembrie, 2017 08:42 Redactia LOCALE Comentarii 248 vizualizari  Recomanda pe Facebook  Recomanda pe Twitter
Redactia LOCALE Comentarii  Recomanda pe Facebook Recomanda pe Twitter
Luni, 13 Noiembrie, 2017 08:42 248 vizualizari Tiparire

Ministerul Dezvoltării îl contrazice a doua oară pe deputatul Florin Tripa care caută să contrarieze opinia publică cu afirmații șocante, chiar dacă sunt neadevărate.

Întâi, deputatul Tripa a fost contrazis atunci când vorbea despre rolul important pe care l-a avut împreună cu colegii săi în obținerea finanțării pe Programul Operațional Regional pentru proiectele Consiliului Județean. Ministerul Dezvoltării a demontat atunci, în scris, afirmațiile deputatului, arătând că nu a existat nicio intervenție și nicio influență a parlamentarilor în câștigarea proiectelor.

Acum, deputatul Tripa acuză Consiliul Județean de minciună. Susține că s-a informat la Registratura ministerului, unde a aflat că nicio documentație de proiect al Consiliului Județean Arad nu a fost transmisă în ultimele săptămâni Ministerului Dezvoltării. Asta ar pune în pericol finanțarea proiectelor Consiliului Județean Arad pe Programul Național de Dezvoltare Locală. Ministerul Dezvoltării îl dezminte însă din nou, ceea ce arată cine este, de fapt, mincinosul.

Documentațiile depuse de Consiliul Județean Arad, înregistrate la Registratura Ministerului Dezvoltării, au următoarele numere de înregistrare:

 

-126099/23.10.2017

-133701/2.11.2011

-133737/2.11.2017

-131966/31.10.2017

Documentația depusă a fost repartizată deja de Ministerul Dezvoltării aparatului de specialitate.

Este posibil ca deputatul Florin Tripa să fi căutat la Ministerul Dezvoltării numerele de înregistrare pentru proiectele de reabilitare a drumurilor județene arădene DN 79-Mişca-Apateu-Berechiu, Lipova-Şiştarovăţ-Cuvejdia, Târnova-Tauţ şi Gurahonţ-Dieci-Buteni. Într-adevăr, acestea nu avea cum să le găsească, întrucât Guvernul a refuzat finanțarea lor și le-a tăiat de pe lista de investiții prin Programul Național de Dezvoltare Locală. Ne-am fi bucurat să avem sprijinul depuatului Florin Tripa pentru obținerea finanțării acestor drumuri, dar nu ne-a sprijinit.

Suntem de acord, pe de altă parte, cu dorința deputatului Florin Tripa de responsabilizare a politicienilor. Este regretabil că din dorința de a obține capital politic, transmit minciună după minciună. Deputatul Tripa are posibilitatea să dea un exemplu personal și să înceapă să spună adevărul despre activitatea Consiliului Județean, indiferent de supărarea sa personală pe oamenii care muncesc pentru proiectele bune ale Aradului!

Ministerul Dezvoltării îl contrazice a doua oară pe deputatul Florin Tripa care caută să contrarieze opinia publică cu afirmații șocante, chiar dacă sunt neadevărate.

Întâi, deputatul Tripa a fost contrazis atunci când vorbea despre rolul important pe care l-a avut împreună cu colegii săi în obținerea finanțării pe Programul Operațional Regional pentru proiectele Consiliului Județean. Ministerul Dezvoltării a demontat atunci, în scris, afirmațiile deputatului, arătând că nu a existat nicio intervenție și nicio influență a parlamentarilor în câștigarea proiectelor.

Acum, deputatul Tripa acuză Consiliul Județean de minciună. Susține că s-a informat la Registratura ministerului, unde a aflat că nicio documentație de proiect al Consiliului Județean Arad nu a fost transmisă în ultimele săptămâni Ministerului Dezvoltării. Asta ar pune în pericol finanțarea proiectelor Consiliului Județean Arad pe Programul Național de Dezvoltare Locală. Ministerul Dezvoltării îl dezminte însă din nou, ceea ce arată cine este, de fapt, mincinosul.

Documentațiile depuse de Consiliul Județean Arad, înregistrate la Registratura Ministerului Dezvoltării, au următoarele numere de înregistrare:

 

-126099/23.10.2017

-133701/2.11.2011

-133737/2.11.2017

-131966/31.10.2017

Documentația depusă a fost repartizată deja de Ministerul Dezvoltării aparatului de specialitate.

Este posibil ca deputatul Florin Tripa să fi căutat la Ministerul Dezvoltării numerele de înregistrare pentru proiectele de reabilitare a drumurilor județene arădene DN 79-Mişca-Apateu-Berechiu, Lipova-Şiştarovăţ-Cuvejdia, Târnova-Tauţ şi Gurahonţ-Dieci-Buteni. Într-adevăr, acestea nu avea cum să le găsească, întrucât Guvernul a refuzat finanțarea lor și le-a tăiat de pe lista de investiții prin Programul Național de Dezvoltare Locală. Ne-am fi bucurat să avem sprijinul depuatului Florin Tripa pentru obținerea finanțării acestor drumuri, dar nu ne-a sprijinit.

Suntem de acord, pe de altă parte, cu dorința deputatului Florin Tripa de responsabilizare a politicienilor. Este regretabil că din dorința de a obține capital politic, transmit minciună după minciună. Deputatul Tripa are posibilitatea să dea un exemplu personal și să înceapă să spună adevărul despre activitatea Consiliului Județean, indiferent de supărarea sa personală pe oamenii care muncesc pentru proiectele bune ale Aradului!

Stiri asemanatoare

Ce este fişa medicală pentru angajare şi cum o putem obţine?

Vineri, 22 Iunie, 2018 07:36

Ce este fişa medicală pentru angajare şi cum o putem obţine?

Indiferent de domeniul de activitate, atunci cand ne angajam pentru prima data sau cand schimbam locul de munca, una din cerintele angajatorului este fisa medicala pentru angajare.   Preze ...

„Regenerarea Urbană”, a ajuns în cartierele Alfa şi Confecţii!

Miercuri, 20 Iunie, 2018 10:10

„Regenerarea Urbană”, a ajuns în cartierele Alfa şi Confecţii!

Marţi, 19 iunie 2018, primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă a semnat două contracte pe Regenerare Urbană a spaţiilor dintre blocuri. Primul dintre ele, în valoare de aproape 5,4 m ...

Despre flori, fete şi motociclete

Duminica, 24 Iunie, 2018 16:06

Despre flori, fete şi motociclete

Arad, 23.06.2018: Este primul eveniment prezentat în acest fel din  lumea moto, este o campanie de constientizare a şoferilor că mototcicliştii există în trafic , în sp ...

Iustin Cionca, atacat fără de deputatul PSD Adrian Todor pentru că a cerut demisia lui Dragnea!

Duminica, 24 Iunie, 2018 16:44

Iustin Cionca, atacat  fără de deputatul PSD Adrian Todor pentru că a cerut demisia lui Dragnea!

Președintele Consiliului Judeţean Arad, Iustin Cionca, a fost luat la țintă de propagandiștii PSD Arad, după a solicitat demisia imediată a lui Liviu Dragnea din funcția de președinte al ...

Sergiu Bîlcea(PNL): „ România are nevoie de Klaus Iohannis în funcţia de preşedinte!”

Duminica, 24 Iunie, 2018 08:54

Sergiu Bîlcea(PNL): „ România are nevoie de Klaus Iohannis în funcţia de preşedinte!”

Domnul Klaus Iohannis, preşedintele României, a anunţat că va candida pentru un nou mandat, într-un moment în care statul de drept este ameninţat de PSD. „Domnul Kla ...

Concertul Rock simfonic din Cetatea Aradului, greu încercat de vremea capricioasă

Sambata, 23 Iunie, 2018 18:15

Concertul Rock simfonic din Cetatea Aradului, greu încercat de vremea capricioasă

Mii de arădeni au ales  vineri seara, să vină la  tradiționalul concert de rock simfonic din cetatea Aradului, în cida vremii destul de nefavorabile.   Dotaţi cu ...

Campania „Produs în Arad” – la a doua ediţie!

Marti, 19 Iunie, 2018 15:48

Campania „Produs în Arad” – la a doua ediţie!

Evenimentul îndrăgit de arădeni încă de la prima ediţie, revine la sfârşitul acestei luni! „Produs în Arad” aduce în Parcul Pădurice culoare şi sa ...

Liviu Dragnea condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare! Bodyguardul Căprar flutură steagul linguşelii!

Joi, 21 Iunie, 2018 20:16

Liviu Dragnea condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare! Bodyguardul Căprar flutură steagul linguşelii!

Liviu Dragnea şi-a aflat sentinţa în dosarul "Bombonica": a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru infracţiune de instigare abuz în se ...

Un locuitor din Mocrea a descoperit o Bombă de aruncător de calibru 82 mm

Duminica, 24 Iunie, 2018 17:00

Un locuitor din Mocrea a descoperit o Bombă de aruncător de calibru 82 mm

Bomba a fost găsită de un locuitor al comunei Mocrea în urma unor lucrări edilitare. Procedând corect persoana nu a atins proiectilul nu l-a mișcat sau lovit și a sunat la 112. ...

Sub oblăduirea PSD, Leul ajunge la cea mai slabă cotație din istorie față de moneda europeană!

Joi, 21 Iunie, 2018 13:33

Sub oblăduirea PSD, Leul ajunge la cea mai slabă cotație din istorie față de moneda europeană!

Leul atinge cea mai scăzută valoare din istorie în fața monedei europene: 4,6695 lei/euro. Este cel mai ridicat nivel înregistrat din 23 ianuarie. Nici Francul elvețian nu s ...

Rezultatele extragerii LOTO de duminică, 24 iunie 2018 – NUMERE CÂŞTIGĂTOARE

Duminica, 24 Iunie, 2018 17:54

Rezultatele extragerii LOTO de duminică, 24 iunie 2018 – NUMERE CÂŞTIGĂTOARE

REZULTATE LOTO, LOTO 6 DIN 49, LOTO 6/49. Duminică, 24 iunie 2018, a avut loc o nouă extragere Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.   ...

Grav accident rutier la Voivodeni. O persoană a murit