Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)

Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)

Duminica, 28 Mai, 2017 23:14 Redactia LOCALE Comentarii 3060 vizualizari  Recomanda pe Facebook  Recomanda pe Twitter
Redactia LOCALE Comentarii  Recomanda pe Facebook Recomanda pe Twitter
Duminica, 28 Mai, 2017 23:14 3060 vizualizari Tiparire

În 26 și 27 mai, la Colegiul Național “Moise Nicoară” din Arad s-a desfășurat ediția a XIII-a a concursului – festival internațional de artă pentru elevi, studenți și profesori THEATRUM MUNDI, o ediție ce a vibrat de frumusețea și arta celor tineri și organizat în acest an de Colegiul Național Moise Nicoară și Fundația Moise Nicoară,  alături de parteneri importanți: Inspectoratul Școlar Județean Arad, Casa Corpului Didactic Alexandru Gavra Arad, Edu Moodle România, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Istituto Comprensivo CastelDaccia Italia, în colaborare cu Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, FotoClub Arad, Fundația Takacs Arad și Editura Nomina Pitești.

 

Juriul a fost format din:  Marcela Alexandrescu - artist plastic, Cluj-Napoca, Cecilia Liana Bărbos–profesor, Liceul Teoretic "I. Bathory" Cluj Napoca, Oltea Blaga - actriță, Teatrul Clasic “Ioan Slavici” Arad, Nela Bratu –profesor, Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, Maria Nicoleta Brola - profesor, Colegiul de Arte “Sabin Drăgoi” Arad, Mircea Boran –preşedinte Fotoclub Arad, Marie France Cadiou - artist plastic, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Dan Codre –Digi24, Sabrina Iașchevici - actriță, Teatrul Odeon și UnTeatru București, Raul Lucaci - actor, Teatrul de Animație Piticot, colaborator Cetatea Voluntarilor Arad, Anca Lupei - inspector pentru proiecte, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Ioana Florentina Manciu - actriță și studentă–doctorand la UNATC București, Andreia Maxim –inspector școlar pentru Monitorizarea programelor privind accesul la educație , Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Mirela Mureşan –profesor, Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, Laura Orban –inspector limba română, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Flory  Takacs –artist plastic, Fundaţia Takacs şi Takacs Gallery Arad,  Mariana Tocaciu –inspector educativ, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Bogdan Țigan - artist plastic, Arad, Ionuț Vișan –actor,Teatrul Mic, Teatrul Toma Caragiu Ploiești și  UnTeatru București.

 

Vineri după-amiază, în sala festivă a Colegiului Naţional “Moise Nicoară”, în prezenţa juriului, a participanţilor şi a invitaţilor, dar şi a directorilor instituţiei, prof. Diana Achim şi prof. Maria Haş, a avut loc deschiderea festivalului, în cadrul căreia invitatul special, violonistul Ștefan Șimonca – Oprița, a încântat publicul. Tot vineri, elevii, studenții și profesorii au luat parte la secţiunile care s-au desfăşurat simultan: artă plastică, fotografie, film, interpretare muzicală, recitare şi monolog. În acest an, s-au înscris participanți de la următoarele instituții: Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad , Liceul Național de Informatică Arad, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, Colegiul de Industrie Alimentară Arad, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, Colegiul Economic Arad, Şcoala Gimnazială Aurel Vlaicu Arad, Palatul Copiilor Arad,Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” Arad,Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, Liceul Tehnologic ,,Iuliu Moldovan’’, Arad, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea”, Arad, Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu – Criș, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, jud. Arad , Liceul Atanasie Marienescu Lipova, Școala Gimnazială „Titus Popovici” Mișca, Școala Gimnazială „Teodor Păcățian” Ususău, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, Liceul C. D. Loga Caransebeș, Colegiul Național „Traian Doda “ Caransebeș, Colegiul Național Unirea Focșani, Şcoala Gimnazială Nr.7, Mediaş, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, Școala Gimnazială Uivar, Jud. Timiș, Gr. Cuv. Parascheva, Iași, Jack F. Owens Campus Delaware Technical Community College, USA , Centrul de Storytelling, KENYA , Școala de Arte Ciuleni, Republica Moldova, Istituto Comprensivo Casteldaccia, Italia, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, Escola Secundária Alcaides de Faria, Portugal, Universitatea din Strasbourg, Franța.



Tradițională deja este organizarea în prima zi de festival a unui workshop transdisciplinar. Anul acesta, workshopul s-a adresat cadrelor didactice și elevilor şi  a fost intitulat “Valenţele măștii în artă”. Coordonat de prof. dr.  Diana Achim, directorul Colegiului Național Moise Nicoară  și de prof. dr. Diana Şimonca – Opriţa, șefa catedrei de limba română de la Colegiul Naţional Moise Nicoară, atelierul a făcut apel la mai multe arte pentru a surprinde emoțiile ce se ascund în  spatele (sau sunt transmise uneori tocmai prin intermediul) măștilor noastre: fotografie, muzică, artă susținută exemplificativ tot de invitatul nostru, Ștefan Șimonca – Oprița, film, literatură, picture, sculptură.

Sâmbătă, 27 mai, s-au desfăşurat secţiunea spectacol teatral, momentele artistice susţinute de elevi ai Colegiului Naţional “Moise Nicoară” şi premierea pe secţiuni. Având în vedere că pentru buna desfăşurare a festivalului, în organizare sunt implicaţi profesori și elevi voluntari ai Colegiului Naţional “Moise Nicoară”, şi festivalul este prezentat tot de elevi și chiar de foști elevi, ce revin cu plăcere an de an în organizarea acestuia. Prezentatorii acestei ediții au fost: Christian Ardeu, absolvent al Colegiului Național Moise Nicoară din 2011, Cristiana Vlaiconi, absolventa generației 2017 a aceluiași colegiu, Thomas Sauliuc, elev în clasa a X-a a Colegiului Național Moise Nicoară și Val Ilisie, elev în clasa a X-a a Colegiului Național Preparandia Dimitrie Țichindeal.

Premiile au fost simbolice, constând în trofee şi diplome realizate de organizatori, dar şi într-un exemplar al cărții PE DRUMURI DE POVESTE. TĂRÂMURI ARĂDENE, carte scrisă de 21 de elevi ai Colegiului Național Moise Nicoară, elevi talentați, iubitori de literatură și mulți dintre ei olimpici la limba și literatura română, carte tipărită la Editura Nomina și care a beneficiat de o lansare în cadrul festivalului. Despre această monografie de suflet a Aradului au vorbit doamnele profesoare Camelia Circa – Chirilă, Diana Șimonca – Oprița și Maria Haș, în calitate de coordonatoare ale volumului alături de doamnele profesoare Diana Achim, Simona Kramer, Lavinia Pîrv și Diana Rotaru, dar și doamnele inspector Andreia Maxim și Laura Orban, care au subliniat importanța acestei lucrări. Din partea elevilor autori, Denisa Budihală și Amelia Fanea au invitat cititorii să descopere sufletele celor care au scris în paginile acestei frumoase lucrări, ilustrate cu reproducerile citadinelor artistului Mihai Takacs, prieten nemuritor al Colegiului Național Moise Nicoară și dedicate celor doi artiști arădeni, Flory și Mihai Takacs. Întregul festival este susținut de platforma de e-learning theatrummundi.moodle.ro.



PREMIILE EDIȚIEI:

 

Secțiunea SCRIERE DE TEXT DRAMATIC – GIMNAZIU

Premiul special - Schneider Ingrid, Liceul Național de Informatică Arad, profesor coordonator Cordoș Florina

Secțiunea SCRIERE DE TEXT DRAMATIC – LICEU

Premiul I -  Teofil Frențiu, Liceul C. D. Loga Caransebeș, profesor coordonator Frențiu Maria,  Colegiul Național „Traian Doda “ Caransebeș

Premiul II - Theater AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Cristina Hotăran, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Mențiune - Burcușel Ana, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Felicia Barbura

Premiu special - Ioana Crișan, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă



Secțiunea MUZICĂ – participare indirectă

Premiul special - Mihai Claudia Ionela, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

Secțiunea MUZICĂ – participare directă

GIMNAZIU

Premiul I – Radu Preda, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Cristina Pușcaș

Premiul II – Victoria Matekovits, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesori coordonatori Simona Kramer, Lavinia Pîrv

LICEU

Premiul I -  Laura Suciu, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul II - Henrietta Balaj, Valentin Maria, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”  și Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Simona Bodonea, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, ,  profesor coordonator Cristina Pușcaș



Secțiunea FOTOGRAFIE

GIMNAZIU

Premiul I – Văt Leana, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonatorcLuminița Ciurel

Premiul II - Simgenur Günaydin, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

Premiul III - Lucrare colectivă, Gr. Cuv. Parascheva, Iași, România, profesor coordonator Cornelia Ursu

Mențiune – Brigitte Todoran, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Francisc Schmidt


LICEU

Premiul I – Maria Moździerzewska, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Maria Țica, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul III – Simina Ureche, Colegiul Național Elena Ghiba Birta Arad, profesor coordonator Laura Putnic

Mențiune – Adelin Suciu, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Beatriz  Rainha, Escola Secundária Alcaides de Faria, Portugal, profesor coordonator Maria Olinda Alves de Sousa Martins

Premiu special – Raul Incicău, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Cristian Codrean

Premiu special – Alexandra Mândra, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Rebecca Pui, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Carmen Rus

Premiu special - Purtan Andreea Larisa, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special - Adeline Barbatei, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesor coordonator Livia Nadiș

STUDENȚI

Premiul I – George Mihaila, Jack F. Owens Campus Delaware Technical Community College, USA, profesor coordonator Brent Mitchell

Premiul II - Teona Goreci, Universitatea din Strasbourg, Franța

Premiul III – Raul Incicău, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea”, Arad, profesor coordonator Marcel Tang



Secțiunea PICTURĂ MIHAI TAKACS

PRIMAR

Premiul I – Călin Ioan Crețu, Liceul Teoretic Mihai Veliciu Chişineu-Criş, profesor coordonator Galea Sorina

Premiul II - Ursaciuc Ana Maria, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana

Premiul III – Niculai Ica Giulia, Școala Gimnazială „Teodor Păcățian” Ususău, profesor coordonator Tudor Diana Ioana

Mențiune – Baranyai Maya, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana


GIMNAZIU

Premiul I – Batău Patricia, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul II - Frumosu Valentin Florin, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Simona Kramer

Premiul III - Circa- Chirilă Anyia, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Moiș Mihai, Școala Gimnazială Uivar, Jud. Timiș, profesor coordonator Kramer Manfred Leonhard

Premiu special -  imaginea festivalului -  Circa- Chirilă Anyia, Cilibia Mălina, Ciobanu Lara, Cotigă Roxana, Lazăr Irina, Popa Otilia, Brînzan Dan, Ugron Bogdan, Berari Rareș, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Mihaela Radu

Premiu special - Guiu Melisa, Liceul Teoretic Mihai Veliciu Chişineu-Criş, profesor coordonator Uzun Sebastian

Premiu special - Cemre Yildirim, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

LICEU

Premiul I – Julia Gluźniewicz, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Stanciov Deian, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel





Premiul III – Avrămuț Cristina, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Balint Alexandra Marcela, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special – Raluca Berceni, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiu special – Cătălina Andrei, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Iuliana Radu

Premiu special – Iuliana Constantin, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

 

Secțiunea MONOLOG ȘI RECITARE – participare indirectă

Premiul I - Borcea Maria, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu

Premiul II – Cealera Tibi, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu


Secțiunea MONOLOG ȘI RECITARE – participare directă

GIMNAZIU

Premiul I - Panin Alexandra Irina, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul II – Ciul Oana, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul III – Martin Amalia, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Mențiune – Măduța Paula, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul special – Bulzan Bianca, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea


LICEU

Premiul I - Kett Andreea, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, profesor coordonator Camelia Nan

Premiul II – Sergiu Vernica, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – Raluca Ille, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

 


Secțiunea FILM
GIMNAZIU

Două premii I – filmele Ce înseamnă să trăim frumos? și  Timpul și vorbele, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesor coordonator Cristian Miclean

Premiul II – filmul Timișoara, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica

Premiul III – filmul A land of many colours, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Mențiune – filmul Frozen with students, Istituto Comprensivo Casteldaccia, Italia, profesor coordonator Seidita Giuseppa

Premiul special – filmul Multicolored box, Grădinița Cuv. Parascheva, Iași, professor coordonator Cornelia Ursu

Premiul special pentru interpretare feminină – fetele din filmul A land of many colours, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Premiul special pentru interpretare masculină – Marius Frujină din filmul Timișoara, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica



LICEU

Premiul I – filmul Capturarea bobocilor - Vestul Sălbatic 2016, Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu – Criș, regizor Rus Bogdan, professor coordinator Badea Cristina

Premiul II – filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul III – filmul 99%, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, regizor Anca Șișu, profesori coordonatori Daniela Cameniță, Delia Ilea

Mențiune – filmul Duși cu... duhul!, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special – filmul Euroweek 2016, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, realizator Tia Alb, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiul special – filmul Welcome to Romania!, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, regizor Istrate Mihai Alexandru, profesori coordonatori Nan Camelia, Roșu Cristina

Premiul special – filmul Inspecția sanitară, Liceul Atanasie Marienescu Lipova, profesor coordonator Opriș Ancuța

Premiul special pentru interpretare feminină – Bianca Tîrșin din filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul special pentru interpretare masculină – Răzvan Chirilă din filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș




Secțiunea SPECTACOL TEATRAL – participări indirecte

GIMNAZIU

Premiul I – spectacolul Ce-i patria? de Dumitru Matcovschi, Trupa Micul Prinț, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul II – spectacolul Făt-Frumos și Zmeul Zmeilor de Valeriu Butulescu, Trupa Ghioceii Școala Gimnazială nr. 7, Mediaș, profesori cordonatori Daniela Jica și Dan Moldovan.

Premiul III – spectacolul Dl. Goe adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART,S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor  coordonator Camelia Cantaragiu.

Mențiune – Diversitate, spectacol de pantonimă, Trupa Micul Prinț, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor  coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul special – spectacolul Bubico adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART,S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu. 




LICEU

Premiul I – spectacolul Cititorul de contoare de Dan Mihăescu și Grigore Pop – Trupa CONTRAST,  Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru

Premiul II – spectacolul O inspecțiune după I.L. Caragiale – Trupa CONTRAST, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru 




Secțiunea SPECTACOL TEATRAL – participări directe

GIMNAZIU

Premiul I – spectacolul Musee haut, musee bas de Jean-Michel Ribes, Trupa Miniamifran, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul II – spectacolul Judecata lui Bibi  de elevii Cristian Budean, Monika Lamoly, Andreea Olescu și Sara Gabor, Trupa Mini AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – spectacolul Cum să înțeleg țăranii de I.L. Caragiale, trupa Act4U, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Florina Păsculescu

Mențiune – spectacolul Dream but still Reality de eleva Lancea Alexandra , trupa That-Team, Şcoala Gimnazială Aurel Vlaicu Arad, profesori coordonatori Stretcu Andreea,  Petrescu Andrea

Premiul special pentru interpretare feminină – Amina Ștefan, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare masculină – Darius Gabor, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel



LICEU

Premiul I – spectacolul Sânziana și Pepelea de V. Alecsandri, d’Art, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul II – spectacolul Bârfe, șmenuri, șușanele,  adaptare după Jean-Michel Ribes, Trupa Teatrix, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul III – spectacolul Visul unei nopți de vară, adaptare după William Shakespeare, trupa Pan-Philos, Liceul Național de Informatică, Arad, profesori coordonatori prof. Farcaș Angelica, actori: Tofan Mariana, Florea Constantin

Mențiune – spectacolul Uite vaca, nu e vaca… de eleva Raluca ILLE și Theater AMG, după o idee de Octavian Sava , trupa AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare feminină – Denisa Popa, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul special pentru interpretare masculină – Vlad Drijman, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel



Foto: Radu Bulzan

Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)

În 26 și 27 mai, la Colegiul Național “Moise Nicoară” din Arad s-a desfășurat ediția a XIII-a a concursului – festival internațional de artă pentru elevi, studenți și profesori THEATRUM MUNDI, o ediție ce a vibrat de frumusețea și arta celor tineri și organizat în acest an de Colegiul Național Moise Nicoară și Fundația Moise Nicoară,  alături de parteneri importanți: Inspectoratul Școlar Județean Arad, Casa Corpului Didactic Alexandru Gavra Arad, Edu Moodle România, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Istituto Comprensivo CastelDaccia Italia, în colaborare cu Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, FotoClub Arad, Fundația Takacs Arad și Editura Nomina Pitești.

 

Juriul a fost format din:  Marcela Alexandrescu - artist plastic, Cluj-Napoca, Cecilia Liana Bărbos–profesor, Liceul Teoretic "I. Bathory" Cluj Napoca, Oltea Blaga - actriță, Teatrul Clasic “Ioan Slavici” Arad, Nela Bratu –profesor, Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, Maria Nicoleta Brola - profesor, Colegiul de Arte “Sabin Drăgoi” Arad, Mircea Boran –preşedinte Fotoclub Arad, Marie France Cadiou - artist plastic, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Dan Codre –Digi24, Sabrina Iașchevici - actriță, Teatrul Odeon și UnTeatru București, Raul Lucaci - actor, Teatrul de Animație Piticot, colaborator Cetatea Voluntarilor Arad, Anca Lupei - inspector pentru proiecte, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Ioana Florentina Manciu - actriță și studentă–doctorand la UNATC București, Andreia Maxim –inspector școlar pentru Monitorizarea programelor privind accesul la educație , Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Mirela Mureşan –profesor, Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, Laura Orban –inspector limba română, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Flory  Takacs –artist plastic, Fundaţia Takacs şi Takacs Gallery Arad,  Mariana Tocaciu –inspector educativ, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Bogdan Țigan - artist plastic, Arad, Ionuț Vișan –actor,Teatrul Mic, Teatrul Toma Caragiu Ploiești și  UnTeatru București.

 

Vineri după-amiază, în sala festivă a Colegiului Naţional “Moise Nicoară”, în prezenţa juriului, a participanţilor şi a invitaţilor, dar şi a directorilor instituţiei, prof. Diana Achim şi prof. Maria Haş, a avut loc deschiderea festivalului, în cadrul căreia invitatul special, violonistul Ștefan Șimonca – Oprița, a încântat publicul. Tot vineri, elevii, studenții și profesorii au luat parte la secţiunile care s-au desfăşurat simultan: artă plastică, fotografie, film, interpretare muzicală, recitare şi monolog. În acest an, s-au înscris participanți de la următoarele instituții: Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad , Liceul Național de Informatică Arad, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, Colegiul de Industrie Alimentară Arad, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, Colegiul Economic Arad, Şcoala Gimnazială Aurel Vlaicu Arad, Palatul Copiilor Arad,Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” Arad,Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, Liceul Tehnologic ,,Iuliu Moldovan’’, Arad, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea”, Arad, Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu – Criș, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, jud. Arad , Liceul Atanasie Marienescu Lipova, Școala Gimnazială „Titus Popovici” Mișca, Școala Gimnazială „Teodor Păcățian” Ususău, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, Liceul C. D. Loga Caransebeș, Colegiul Național „Traian Doda “ Caransebeș, Colegiul Național Unirea Focșani, Şcoala Gimnazială Nr.7, Mediaş, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, Școala Gimnazială Uivar, Jud. Timiș, Gr. Cuv. Parascheva, Iași, Jack F. Owens Campus Delaware Technical Community College, USA , Centrul de Storytelling, KENYA , Școala de Arte Ciuleni, Republica Moldova, Istituto Comprensivo Casteldaccia, Italia, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, Escola Secundária Alcaides de Faria, Portugal, Universitatea din Strasbourg, Franța.



Tradițională deja este organizarea în prima zi de festival a unui workshop transdisciplinar. Anul acesta, workshopul s-a adresat cadrelor didactice și elevilor şi  a fost intitulat “Valenţele măștii în artă”. Coordonat de prof. dr.  Diana Achim, directorul Colegiului Național Moise Nicoară  și de prof. dr. Diana Şimonca – Opriţa, șefa catedrei de limba română de la Colegiul Naţional Moise Nicoară, atelierul a făcut apel la mai multe arte pentru a surprinde emoțiile ce se ascund în  spatele (sau sunt transmise uneori tocmai prin intermediul) măștilor noastre: fotografie, muzică, artă susținută exemplificativ tot de invitatul nostru, Ștefan Șimonca – Oprița, film, literatură, picture, sculptură.

Sâmbătă, 27 mai, s-au desfăşurat secţiunea spectacol teatral, momentele artistice susţinute de elevi ai Colegiului Naţional “Moise Nicoară” şi premierea pe secţiuni. Având în vedere că pentru buna desfăşurare a festivalului, în organizare sunt implicaţi profesori și elevi voluntari ai Colegiului Naţional “Moise Nicoară”, şi festivalul este prezentat tot de elevi și chiar de foști elevi, ce revin cu plăcere an de an în organizarea acestuia. Prezentatorii acestei ediții au fost: Christian Ardeu, absolvent al Colegiului Național Moise Nicoară din 2011, Cristiana Vlaiconi, absolventa generației 2017 a aceluiași colegiu, Thomas Sauliuc, elev în clasa a X-a a Colegiului Național Moise Nicoară și Val Ilisie, elev în clasa a X-a a Colegiului Național Preparandia Dimitrie Țichindeal.

Premiile au fost simbolice, constând în trofee şi diplome realizate de organizatori, dar şi într-un exemplar al cărții PE DRUMURI DE POVESTE. TĂRÂMURI ARĂDENE, carte scrisă de 21 de elevi ai Colegiului Național Moise Nicoară, elevi talentați, iubitori de literatură și mulți dintre ei olimpici la limba și literatura română, carte tipărită la Editura Nomina și care a beneficiat de o lansare în cadrul festivalului. Despre această monografie de suflet a Aradului au vorbit doamnele profesoare Camelia Circa – Chirilă, Diana Șimonca – Oprița și Maria Haș, în calitate de coordonatoare ale volumului alături de doamnele profesoare Diana Achim, Simona Kramer, Lavinia Pîrv și Diana Rotaru, dar și doamnele inspector Andreia Maxim și Laura Orban, care au subliniat importanța acestei lucrări. Din partea elevilor autori, Denisa Budihală și Amelia Fanea au invitat cititorii să descopere sufletele celor care au scris în paginile acestei frumoase lucrări, ilustrate cu reproducerile citadinelor artistului Mihai Takacs, prieten nemuritor al Colegiului Național Moise Nicoară și dedicate celor doi artiști arădeni, Flory și Mihai Takacs. Întregul festival este susținut de platforma de e-learning theatrummundi.moodle.ro.



PREMIILE EDIȚIEI:

 

Secțiunea SCRIERE DE TEXT DRAMATIC – GIMNAZIU

Premiul special - Schneider Ingrid, Liceul Național de Informatică Arad, profesor coordonator Cordoș Florina

Secțiunea SCRIERE DE TEXT DRAMATIC – LICEU

Premiul I -  Teofil Frențiu, Liceul C. D. Loga Caransebeș, profesor coordonator Frențiu Maria,  Colegiul Național „Traian Doda “ Caransebeș

Premiul II - Theater AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Cristina Hotăran, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Mențiune - Burcușel Ana, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Felicia Barbura

Premiu special - Ioana Crișan, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă



Secțiunea MUZICĂ – participare indirectă

Premiul special - Mihai Claudia Ionela, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

Secțiunea MUZICĂ – participare directă

GIMNAZIU

Premiul I – Radu Preda, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Cristina Pușcaș

Premiul II – Victoria Matekovits, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesori coordonatori Simona Kramer, Lavinia Pîrv

LICEU

Premiul I -  Laura Suciu, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul II - Henrietta Balaj, Valentin Maria, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”  și Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Simona Bodonea, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, ,  profesor coordonator Cristina Pușcaș



Secțiunea FOTOGRAFIE

GIMNAZIU

Premiul I – Văt Leana, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonatorcLuminița Ciurel

Premiul II - Simgenur Günaydin, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

Premiul III - Lucrare colectivă, Gr. Cuv. Parascheva, Iași, România, profesor coordonator Cornelia Ursu

Mențiune – Brigitte Todoran, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Francisc Schmidt


LICEU

Premiul I – Maria Moździerzewska, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Maria Țica, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul III – Simina Ureche, Colegiul Național Elena Ghiba Birta Arad, profesor coordonator Laura Putnic

Mențiune – Adelin Suciu, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Beatriz  Rainha, Escola Secundária Alcaides de Faria, Portugal, profesor coordonator Maria Olinda Alves de Sousa Martins

Premiu special – Raul Incicău, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Cristian Codrean

Premiu special – Alexandra Mândra, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Rebecca Pui, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Carmen Rus

Premiu special - Purtan Andreea Larisa, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special - Adeline Barbatei, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesor coordonator Livia Nadiș

STUDENȚI

Premiul I – George Mihaila, Jack F. Owens Campus Delaware Technical Community College, USA, profesor coordonator Brent Mitchell

Premiul II - Teona Goreci, Universitatea din Strasbourg, Franța

Premiul III – Raul Incicău, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea”, Arad, profesor coordonator Marcel Tang



Secțiunea PICTURĂ MIHAI TAKACS

PRIMAR

Premiul I – Călin Ioan Crețu, Liceul Teoretic Mihai Veliciu Chişineu-Criş, profesor coordonator Galea Sorina

Premiul II - Ursaciuc Ana Maria, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana

Premiul III – Niculai Ica Giulia, Școala Gimnazială „Teodor Păcățian” Ususău, profesor coordonator Tudor Diana Ioana

Mențiune – Baranyai Maya, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana


GIMNAZIU

Premiul I – Batău Patricia, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul II - Frumosu Valentin Florin, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Simona Kramer

Premiul III - Circa- Chirilă Anyia, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Moiș Mihai, Școala Gimnazială Uivar, Jud. Timiș, profesor coordonator Kramer Manfred Leonhard

Premiu special -  imaginea festivalului -  Circa- Chirilă Anyia, Cilibia Mălina, Ciobanu Lara, Cotigă Roxana, Lazăr Irina, Popa Otilia, Brînzan Dan, Ugron Bogdan, Berari Rareș, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Mihaela Radu

Premiu special - Guiu Melisa, Liceul Teoretic Mihai Veliciu Chişineu-Criş, profesor coordonator Uzun Sebastian

Premiu special - Cemre Yildirim, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

LICEU

Premiul I – Julia Gluźniewicz, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Stanciov Deian, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel





Premiul III – Avrămuț Cristina, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Balint Alexandra Marcela, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special – Raluca Berceni, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiu special – Cătălina Andrei, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Iuliana Radu

Premiu special – Iuliana Constantin, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

 

Secțiunea MONOLOG ȘI RECITARE – participare indirectă

Premiul I - Borcea Maria, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu

Premiul II – Cealera Tibi, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu


Secțiunea MONOLOG ȘI RECITARE – participare directă

GIMNAZIU

Premiul I - Panin Alexandra Irina, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul II – Ciul Oana, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul III – Martin Amalia, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Mențiune – Măduța Paula, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul special – Bulzan Bianca, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea


LICEU

Premiul I - Kett Andreea, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, profesor coordonator Camelia Nan

Premiul II – Sergiu Vernica, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – Raluca Ille, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

 


Secțiunea FILM
GIMNAZIU

Două premii I – filmele Ce înseamnă să trăim frumos? și  Timpul și vorbele, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesor coordonator Cristian Miclean

Premiul II – filmul Timișoara, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica

Premiul III – filmul A land of many colours, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Mențiune – filmul Frozen with students, Istituto Comprensivo Casteldaccia, Italia, profesor coordonator Seidita Giuseppa

Premiul special – filmul Multicolored box, Grădinița Cuv. Parascheva, Iași, professor coordonator Cornelia Ursu

Premiul special pentru interpretare feminină – fetele din filmul A land of many colours, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Premiul special pentru interpretare masculină – Marius Frujină din filmul Timișoara, Liceul Teoretic Alexandru Mocioni, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica



LICEU

Premiul I – filmul Capturarea bobocilor - Vestul Sălbatic 2016, Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu – Criș, regizor Rus Bogdan, professor coordinator Badea Cristina

Premiul II – filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul III – filmul 99%, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, regizor Anca Șișu, profesori coordonatori Daniela Cameniță, Delia Ilea

Mențiune – filmul Duși cu... duhul!, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special – filmul Euroweek 2016, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, realizator Tia Alb, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiul special – filmul Welcome to Romania!, Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, regizor Istrate Mihai Alexandru, profesori coordonatori Nan Camelia, Roșu Cristina

Premiul special – filmul Inspecția sanitară, Liceul Atanasie Marienescu Lipova, profesor coordonator Opriș Ancuța

Premiul special pentru interpretare feminină – Bianca Tîrșin din filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul special pentru interpretare masculină – Răzvan Chirilă din filmul Întâlniri pretextuale, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș




Secțiunea SPECTACOL TEATRAL – participări indirecte

GIMNAZIU

Premiul I – spectacolul Ce-i patria? de Dumitru Matcovschi, Trupa Micul Prinț, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul II – spectacolul Făt-Frumos și Zmeul Zmeilor de Valeriu Butulescu, Trupa Ghioceii Școala Gimnazială nr. 7, Mediaș, profesori cordonatori Daniela Jica și Dan Moldovan.

Premiul III – spectacolul Dl. Goe adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART,S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor  coordonator Camelia Cantaragiu.

Mențiune – Diversitate, spectacol de pantonimă, Trupa Micul Prinț, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor  coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul special – spectacolul Bubico adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART,S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu. 




LICEU

Premiul I – spectacolul Cititorul de contoare de Dan Mihăescu și Grigore Pop – Trupa CONTRAST,  Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru

Premiul II – spectacolul O inspecțiune după I.L. Caragiale – Trupa CONTRAST, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru 




Secțiunea SPECTACOL TEATRAL – participări directe

GIMNAZIU

Premiul I – spectacolul Musee haut, musee bas de Jean-Michel Ribes, Trupa Miniamifran, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul II – spectacolul Judecata lui Bibi  de elevii Cristian Budean, Monika Lamoly, Andreea Olescu și Sara Gabor, Trupa Mini AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – spectacolul Cum să înțeleg țăranii de I.L. Caragiale, trupa Act4U, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Florina Păsculescu

Mențiune – spectacolul Dream but still Reality de eleva Lancea Alexandra , trupa That-Team, Şcoala Gimnazială Aurel Vlaicu Arad, profesori coordonatori Stretcu Andreea,  Petrescu Andrea

Premiul special pentru interpretare feminină – Amina Ștefan, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare masculină – Darius Gabor, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel



LICEU

Premiul I – spectacolul Sânziana și Pepelea de V. Alecsandri, d’Art, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul II – spectacolul Bârfe, șmenuri, șușanele,  adaptare după Jean-Michel Ribes, Trupa Teatrix, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul III – spectacolul Visul unei nopți de vară, adaptare după William Shakespeare, trupa Pan-Philos, Liceul Național de Informatică, Arad, profesori coordonatori prof. Farcaș Angelica, actori: Tofan Mariana, Florea Constantin

Mențiune – spectacolul Uite vaca, nu e vaca… de eleva Raluca ILLE și Theater AMG, după o idee de Octavian Sava , trupa AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare feminină – Denisa Popa, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul special pentru interpretare masculină – Vlad Drijman, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel



Foto: Radu Bulzan


Galeria Foto

Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 1
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 2
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 3
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 4
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 5
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 6
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 7
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 8
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 9
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 10
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 11
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 12
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 13
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 14
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 15
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 16
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 17
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 18
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 19
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 20
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 21
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 22
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 23
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 24
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 25
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 26
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 27
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 28
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 29
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 30
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 31
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 32
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 33
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 34
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 35
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 36
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 37
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 38
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 39
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 40
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 41
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 42
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 43
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 44
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 45
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 46
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 47
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 48
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 49
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 50
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 51
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 52
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 53
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 54
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 55
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 56
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 57
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 58
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 59
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 60
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 61
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 62
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 63
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 64
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 65
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 66
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 67
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 68
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 69
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 70
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 71
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 72
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 73
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 74
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 75
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 76
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 77
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 78
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 79
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 80
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 81
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 82
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 83
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 84
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 85
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 86
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 87
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 88
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 89
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 90
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 91
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 92
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 93
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 94
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 95
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 96
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 97
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 98
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 99
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 100
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 101
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 102
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 103
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 104
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 105
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 106
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 107
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 108
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 109
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 110
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 111
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 112
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 113
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 114
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 115
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 116
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 117
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 118
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 119
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 120
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 121
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 122
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 123
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 124
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 125
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 126
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 127
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 128
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 129
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 130
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 131
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 132
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 133
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 134
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 135
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 136
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 137
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 138
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 139
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 140
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 141
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 142
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 143
Eleganță artistică și entuziasm tineresc la a XIII-a ediție a Concursului – festival internațional de artă THEATRUM MUNDI (Galerie FOTO)  - Foto 144

Stiri asemanatoare

Sergiu Bîlcea, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad: „Am semnat încă un contract pentru modernizarea drumurilor județene!”

Vineri, 19 Octombrie, 2018 08:55

Sergiu Bîlcea, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad: „Am semnat încă un contract pentru modernizarea drumurilor județene!”

Modernizarea tronsonului DJ 709 J Pecica-Turnu este parte a Proiectului ,,Modernizare DJ 709 J Dorobanți-Macea și Modernizare DJ 709 J Pecica-Turnu”. „Am semnat încă un contr ...

Se reabilitează Teatrului Clasic “Ioan Slavici” Arad din fonduri nerambursabile

Joi, 18 Octombrie, 2018 18:39

Se reabilitează Teatrului Clasic “Ioan Slavici” Arad din fonduri nerambursabile

Luni, 18 octombrie 2018, Primăria Municipiului Arad, alături de Consiliul Județean Arad, a semnat contractele de finanțare cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest), pentru urm ...

Sorin Blejnar a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare

Joi, 18 Octombrie, 2018 18:36

Sorin Blejnar a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare

Arădeanul Sorin Blejnar fost șef al ANAF a fost condamnat joi 18 octombrie la șase ani de închisoare cu executare. Judecătorii Tribunalului București l-au găsit vinovat de trafic ...

Rochii de seară – ce modele să ai în garderobă sezonul acesta

Vineri, 19 Octombrie, 2018 16:40

Rochii de seară – ce modele să ai în garderobă sezonul acesta

Oricat de mult am incercat sa prelungim aceasta vara, iata ca in cele din urma sezonul rece si-a intrat in gratii si ne obliga sa trecem la garderoba de toamna-iarna. Va trebui sa spunem “l ...

Bazinul de polo din Arad a fost recepţionat

Luni, 01 Octombrie, 2018 19:02

Bazinul de polo din Arad a fost recepţionat

Luni, 1 octombrie 2010, Compania Naţională de Investiţii - CNI a realizat recepţia lucrărilor la bazinul de polo din municipiul Arad.  Vă reamintim faptul că bazinul de polo din Subc ...

10 permise de conducere și 2 certificate de înmatriculare reținute de Polițiști în ultimele 24 de ore în județul Arad

Vineri, 19 Octombrie, 2018 12:21

10 permise de conducere și 2 certificate de înmatriculare reținute de Polițiști în ultimele 24 de ore în județul Arad

În ultimele 24 de ore, poliţiştii rutieri au efectuat, atât în municipiu cât şi pe raza judeţului, mai multe acţiuni, având ca scop prevenirea şi combaterea ac ...

Bani europeni pentru 18 autobuze electrice noi în Municipiul Arad

Joi, 18 Octombrie, 2018 14:44

Bani europeni pentru 18 autobuze electrice noi în Municipiul Arad

În ședința din data de 17 octombrie 2018 a Consiliului Local Municipal a fost adoptat proiectul de hotărâre nr. 361/2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico – economici ...

Joiana, Bumba, Pamela şi Donkey reţinute de Poliţia Locală după plimbarea neregulamentară

Joi, 18 Octombrie, 2018 08:26

Joiana, Bumba, Pamela şi Donkey  reţinute de Poliţia Locală după plimbarea neregulamentară

Referitor la cele patru animale (3 vaci şi un măgar) care se plimbau nestingherite în zona centrală a municipiului, în dimineaţa zilei de miercuri, 17 octombrie 2018, vă comunic ...

Subvenții APIA: de marți 16 octombrie, 450.000 de fermieri intră la primele plăți

Luni, 15 Octombrie, 2018 13:54

Subvenții APIA: de marți 16 octombrie, 450.000 de fermieri intră la primele plăți

Începând de marți 16 octombrie a.c. , 450.000 de fermieri vor primi banii în conturi, întrucât Agenția de Plăți pentru Agricultură are deja pregătită document ...

Noua secție de Oncologie a Spitalului Judeţean Arad se construieşte pe strada Vicențiu Babeș

Marti, 09 Octombrie, 2018 17:36

Noua secție de Oncologie a Spitalului Judeţean Arad se construieşte pe strada Vicențiu Babeș

Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad: „Demarăm unul dintre cele mai importante proiecte care vizează sistemul de sănătate din Arad”   Iustin Cionca, pre ...

Când vin ninsorile și ce spun meteorologii

Luni, 15 Octombrie, 2018 10:11

Când vin ninsorile și ce spun meteorologii

Prognoza realizată de meteorologi pentru iarna anului 2018-2019 nu arată deloc bine, deoarece va fi lungă și grea. Meteorologii avertizează că,primele ninsori își vor face ...

A început reabilitarea drumului judeţean 691 Lipova – Neudorf – Timișoara

Vineri, 14 Septembrie, 2018 07:01

A început reabilitarea drumului judeţean 691 Lipova – Neudorf – Timișoara

Marian TOADER, primar comuna Zăbrani „Odată cu reabilitarea acestui drum, vom intra în normalitate”   Repararea și asfaltarea drumul județean 691 Lipova – Neud ...



Acest site foloseşte cookies pentru a imbunatati experienta ta de navigare. Pentru mai multe detalii referitoare la cum folosim datele tale si la drepturile tale te invitam sa citesti: Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si apoi sa confirmi acordul tau.