UTA prierde la limită la Călăraşi şi promovarea se îndepărtează din nou. Dunărea Călăraşi – UTA: 1 - 0

Data publicare: Duminica, 30 Aprilie, 2017 Total: 4114 accesari

UTA a pierdut duminică în deplaserea de la  Călăraşi cu 0-1,înfrângere care îi poate costa pe elevii lui Roşu  promovarea, astfel, Juventus Bucureşti şi-a asigurat din punct de vedere matematic promovarea în prima ligă, după rezul tatul de la Călăraşi.

Singurul gol al meciului de la Călăraşi a fost înscris de Ştefan Mardare, în minutul 31. Andor, de la oaspeţi, a văzut cartonaşul roşu în prelungirile partidei care a pus capăt unei serii de trei victorii pentru arădeni.

Din păcate arădenii n-au arătat prea multe pe teren în primele 60 minute, lipsa lui Adi Petre lăsat acasă din cauza unei răceli, s-a simţit în faza de atac a arădenilor.

Tot duminică, Juventus Bucureşti a învins-o acasă pe CS Baloteşti cu scorul de 3-1, astfel,  Juventus nu mai poate fi ajunsă de ocupanta locului 3, UTA Bătrâna Doamnă, echipa bucureşteană şi-a asigurat promovarea în Liga 1, unde va evolua în premieră.

Formații oficiale:

Dunărea: Lungu – Țenea, Șandru, Mardare, Stancu – Preoteasa, Pușcaș – Danciu, Cristea, Kanda – Țâră. Rezerve: Popa – Licu, Ciocîlteu, Ștefan, Ibrian, Cincă, Modra. Antrenor: Adrian Mihalcea.

UTA: Miron – Adili, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase, Muntean – Stahl, Curtuiuș. Rezerve: Barna – Jorza, Andor, Piccioni, Filaret, Vîlceanu, Copil. Antrenor: Laurențiu Roșu.

Arbitri: Marian Pană ( București) – Sebastian Stoianov, Florin Iacob ( ambii din Constanța).

Observatori: Gheorghe Moise ( București), Bogdan Gheorghiță ( Vaslui).