Atletul arădean Andrei Gag a ocupat locul 7 la Cupa Europei

Data publicare: Luni, 13 Martie, 2017 Total: 3254 accesari

Atletul arădean Andrei Gag  a ocupat locul 7 la Cupa Europei

Atletul arădean Andrei Gag, recordmen al României la aruncarea greutăţii, a ocupat locul 7 în cadrul Cupei Europei de Iarnă la aruncări lungi din Gran Canaria (Spania), competiţie desfăşurată în week-end.

Cea mai bună aruncare a atletului legitimat la CSM Arad și CSU Suceava a măsurat 19,95 metri, rezultat insuficient pentru a emite pretenţii în lupta la medalii. Totuşi, Gag nu a fost departe de podium, atâta timp cât primele trei locuri au fost ocupate de bosniacul Pezer (20,69m), spaniolul Tobalina (20,57m) și portughezul Belo (20,52m). La ediția precedentă a Cupei Europei de iarnă, desfășurată în 2016 la Arad, Andrei Gag cucerea medalia de aur, cu un rezultat de 20,68 metri. În acest an, arădeanul a cucerit titlul naţional în sală şi bronzul balcanic, iar la Europenele de la Belgrad s-a clasat pe 14, nereuşind să se califice în finala probei de aruncarea greutăţii.

Sursa: preluare CSM Arad