UTA începe cu stângul anul 2017. Brăila - UTA : 2 - 1

Data publicare: Duminica, 26 Februarie, 2017 Total: 3560 accesari

UTA începe cu stângul anul 2017, cedează primul meci în faţa celor de la Dacia Brăila cu 2 - 1.

Pe un teren comparabil cu Motorul, UTA a început  "bine" şi deşi a brambureala a fost cuvântul de ordine reuşeşte să deschidă scorul în minutul 16, după ce mingea s-a plimbat pe la Strătilă, Curtuiuş iar noul sosit, Vîlceanu înscrie.

Bucuria nu a ţinut decât 15 minute, Brăila porneşte motoarele, şi  reuşeşte să restabilească egalitatea prin Roşu, care în minutul 31 înscrie cu capul.

Prima repriză se încheie la egalitate, şi UTA intră la cabine cu speranşa unui punct în deplasare.

Laurenţiu Roşu apelează la toate cele trei schimbări în repriza secundă, încercând să forteze chiar câştigarea celor trei puncte în deplasare, îl introduce pe A. Petre în locul lui Vîlceanu în minutul 51, apoi îi aruncă în luptă pe Copil şi Tănase, Copil intră în locul lui David în minutul 62, iar Tănase intră în locul lui Jorza în minutul 69, însă din păcate, cei care înscriu sunt tot brăilenii, prin Roşu care înscrie din acelaşi careul mic al doilea său gol în poarta Bătrânei Doamne, pe fondul unui joc slab, în care din păcate nu s-a legat nimic pentru arădeni.

”Sunt supărat, pentru că am început bine meciul și am dominat. Am înscris și am avut și alte ocazii, dar am primit gol când eram cu om în afara terenului, pe niște greșeli în lanț. Am început să avem probleme, nu ne-am mai creat așa situații bune, am mai avut câte ceva, dar nu am reușit să înscriem. Ne-au prins descoperiți și la golul doi, au început să tragă de timp și, cu toate că am făcut eforturi să salvăm măcar un punct, n-am reușit. Erau trei puncte importante, dacă le luam rămâneam pe locul 2, un loc de promovare. Celalalte contracandidate au reușit să câștige, mă refer la Satu Mare și la Sepsi, era bine să câștigăm la Brăila. Dar luptăm în continuare, trebuie să pregătim cât mai bine meciul cu Reșița și să scoatem maxim”, a comentat antrenorul Laurențiu Roșu.

Următorul meci, UTA îl va disputa în compania echipei Metalul Reşiţa, sâmbătă 4 martie, de la ora 11.00, pe stadionul din Şiria.

După etapa de azi, UTA se clasează pe locul 3 în clasamnet.