Dans sportiv: Aur pentru România la Dance Sport Cup 2016 (Madrid)

Data publicare: Luni, 18 Ianuarie, 2016 Total: 6348 accesari

Paul Rednic și Roxana Lucaciu, pereche mixtă de la cluburile Rus Team Baia Mare și Magnum Team Timisoara, au obținut locul 1 la Open Youth Standard, în cadrul Dance Sport Cup 2016, competiție desfășurată la Madrid, pe parcursul a trei zile, 15, 16 și 17 ianuarie. Acestă pereche se situeaza în acest moment pe prima poziție în ranking list-ul mondial, la categoria Youth Standard, notează sportnews.libertatea.ro.

De mentioanat că, în finală, pentru România s-a calificat și perechea formată din Stan Tiberiu – Florin & Grigore Daria (clubul ”Pas în doi București”), care a terminat pe locul 4.

Premierea sportivilor a fost oficializata de Presedintele Federatiei Mondiale de Dans Sportiv, Carlos Freitag.

Alte rezultate obtinute de sportivii romani :

Semifinala la Adult Latin Locul 9, Roman Ciflicli – Gliga Mirona (clubul Dansul Viorilor Reghin)

Semifinala la Adult Standard Locul 8- 9 , Paolo Campigotto – Petre Alina (clubul Mihai Petre Bucuresti )

Două Locuri 1 pentru ALEX RUSU & MAYA RUSU la OPEN JUVENIL STANDARD şi OPEN JUVENIL LATIN (clubul Rus Team Baia Mare )

Locul 1 pentru SEBASTIAN ALIN ZICOANE & ANCA COPOS la JUNIOR II Standard şi Locul 5 la JUNIOR II Latin ( clubul Sport Tim Dance Timisoara )