Tenis: Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului WTA de la Sydney

Data publicare: Vineri, 15 Ianuarie, 2016 Total: 5430 accesari

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă astăzi de rusoaica Svetlana Kuznețova cu 7-6 (5), 4-6, 6-3, în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, informează Agerpres.

Halep, principala favorită a turneului, s-a recunoscut învinsă după trei ore și 45 de minute de joc efectiv, partida fiind reluată de la scorul de 5-4 pentru româncă în manșa inaugurală, scor la care jocul a fost întrerupt joi din cauza ploii.

Halep (24 ani) va primi pentru participare 36.600 dolari și 185 de puncte WTA.

Halep și Kuznețova (30 ani, 25 WTA) sunt acum la egalitate în privința meciurilor directe, scor 3-3. Kuznețova a învins în primul meci direct, în 2011, în turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obținut apoi două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, și 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznețova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastră a câștigat duelul anterior, în 2014, în sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.

În finala turneului de la Sydney, tot azi, Svetlana Kuznețova o va înfrunta pe portoricana Monica Puig, care a profitat de retragerea elvețiencei Belinda Bencic după primul set, adjudecat de Puig cu 6-0.