Podium dominat de studenţi români în cadrul unui concurs de roboţi din Japonia
Podium dominat de studenţi români în cadrul unui concurs de roboţi din Japonia

Podium dominat de studenţi români în cadrul unui concurs de roboţi din Japonia

Joi, 17 Decembrie, 2015 12:47 Redactia NATIONALE / INTERVIURI Comentarii 5423 vizualizari  Recomanda pe Facebook  Recomanda pe Twitter
Redactia NATIONALE / INTERVIURI Comentarii  Recomanda pe Facebook Recomanda pe Twitter
Joi, 17 Decembrie, 2015 12:47 5423 vizualizari Tiparire







Studenții români au ocupat locurile doi, trei și patru la faza internațională a "All Japan Robot Sumo Tournament", care s-a desfășurat în Japonia la Tokyo în 12 și 13 decembrie.

 



 

Potrivit unui comunicat remis miercuri Agerpres, competiția din Japonia a reunit 43 de echipe din 15 țări din întreaga lume: Brazilia, Canada, Columbia, Ecuador, Japonia, Kazahstan, Lituania, Mexic, Mongolia, Peru, Polonia, România, Spania, Turcia, SUA, care au reușit să ajungă în etapa internațională a competiției după ce au câștigat fazele intermediare.
 

În cazul românilor, studenți ai Facultății de Electronică și Telecomunicații și ai Facultății de Automatică și Calculatoare din București, accederea în finală s-a făcut după participarea la competiția desfășurată în Viena — "RobotChallenge Vienna" — și câștigarea competiției "RoboChallenge", din București.
 

"All Japan Robot Sumo Tournament" a inclus două categorii, una dedicată roboților teleghidați și alta pentru cei autonomi.
 

România a participat la categoria roboților autonomi, cu 3 echipe, 2 din București (Flex Team și EVO Robotics) și una din Cluj (Precision Robotics) și cu 7 roboți (Wolf, Shreddinger, Bonfire, Kraft, Wall-E, Rugina și Pufoșenia), dintre care 3 roboți (Wolf, Shreddinger și Kraft) erau calificați automat în urma competițiilor de la Viena și București, iar 2 roboți (Bonfire și Wall-E) au acces în finale după precalificări.
 

Pe locul întâi la categoria Roboți Autonomi s-a clasat Karot Team din Turcia cu robotul Sakin, pe locul 2 fiind Flex Team cu robotul Wolf, pe locul 3 Evo Robotics cu robotul Bonfire, iar pe 4 — Flex Team cu robotul Shreddinger. 
 

Echipele românești premiate au fost compuse din: Adelina Bratu, Adrian Gaspar, Andreea Beciu, Bogdan Istrate, Cristina Teodorescu, Daniela Dobre, Olguța Popescu, Ovidiu Alexandru, Petre Slăvescu, Suzana Neacșu și Teodor Roșca (Flex Team), Alexandru Rogozan, Alexandru Toma, Ana Maria Radu, Mihaela Gațu și Octavian Alexandru (Evo Robotics).



foto:facebook 

Podium dominat de studenţi români în cadrul unui concurs de roboţi din Japonia







Studenții români au ocupat locurile doi, trei și patru la faza internațională a "All Japan Robot Sumo Tournament", care s-a desfășurat în Japonia la Tokyo în 12 și 13 decembrie.

 



 

Potrivit unui comunicat remis miercuri Agerpres, competiția din Japonia a reunit 43 de echipe din 15 țări din întreaga lume: Brazilia, Canada, Columbia, Ecuador, Japonia, Kazahstan, Lituania, Mexic, Mongolia, Peru, Polonia, România, Spania, Turcia, SUA, care au reușit să ajungă în etapa internațională a competiției după ce au câștigat fazele intermediare.
 

În cazul românilor, studenți ai Facultății de Electronică și Telecomunicații și ai Facultății de Automatică și Calculatoare din București, accederea în finală s-a făcut după participarea la competiția desfășurată în Viena — "RobotChallenge Vienna" — și câștigarea competiției "RoboChallenge", din București.
 

"All Japan Robot Sumo Tournament" a inclus două categorii, una dedicată roboților teleghidați și alta pentru cei autonomi.
 

România a participat la categoria roboților autonomi, cu 3 echipe, 2 din București (Flex Team și EVO Robotics) și una din Cluj (Precision Robotics) și cu 7 roboți (Wolf, Shreddinger, Bonfire, Kraft, Wall-E, Rugina și Pufoșenia), dintre care 3 roboți (Wolf, Shreddinger și Kraft) erau calificați automat în urma competițiilor de la Viena și București, iar 2 roboți (Bonfire și Wall-E) au acces în finale după precalificări.
 

Pe locul întâi la categoria Roboți Autonomi s-a clasat Karot Team din Turcia cu robotul Sakin, pe locul 2 fiind Flex Team cu robotul Wolf, pe locul 3 Evo Robotics cu robotul Bonfire, iar pe 4 — Flex Team cu robotul Shreddinger. 
 

Echipele românești premiate au fost compuse din: Adelina Bratu, Adrian Gaspar, Andreea Beciu, Bogdan Istrate, Cristina Teodorescu, Daniela Dobre, Olguța Popescu, Ovidiu Alexandru, Petre Slăvescu, Suzana Neacșu și Teodor Roșca (Flex Team), Alexandru Rogozan, Alexandru Toma, Ana Maria Radu, Mihaela Gațu și Octavian Alexandru (Evo Robotics).



foto:facebook 

Stiri asemanatoare

ABONARE LA NEWSLETTER

Introduceti adresa dvs de email: